Pondělí, 23 září, 2024
DomůSportTenisEvropa díky nedělnímu obratu popáté ovládla Laver Cup. Rozhodující body zařídil Alcaraz

V neděli v berlínské Uber Areně vyvrcholil sedmý ročník Laver Cupu. Přestože měl tým světa vedený nehrajícím kapitánem Johnem McEnroem, obhájce z předešlých dvou let, dlouho blíže k celkovému vítězství, nakonec popáté slaví evropský výběr Björna Borga. Úspěšný obrat zahájil Alexander Zverev a vítězné body v posledním možném zápase vybojoval Carlos Alcaraz.

300 Kč + až 50.000 Kč od FortunyZa kolik si zahraješ tolik dostanešVsadit si18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Alcaraz s Ruudem díky vítězství ve čtyřhře na úvod nedělního programu snížili rozdíl na jediný bod

Shelton otočil vývoj zápasu s Medveděvem a přiblížil svět k triumfu

Zverev a Alcaraz svými výhrami zařídili obrat a pátý Laver Cup pro Evropu

Před závěrečným hracím dnem byl dosavadní rozdílovou částí programu sobotní večer, kdy se výběr zbytku světa dostal díky singlové výhře Taylora Fritze a deblovému vítězství dvojice Ben Shelton, Alejandro Tabilo do vedení 8:4. K třináctibodové hranici, potřebné k celkovému triumfu, se tak před nedělními duely za tři body výrazně přiblížil.

Evropané ve čtyřhře snížili manko ze soboty

V poslední čtyřhře tohoto ročníku ovšem měli od začátku navrch Evropané, kterým se v předchozích dvou deblech v rozličných složeních moc nedařilo. Duo Carlos Alcaraz, Casper Ruud ovšem proti Sheltonovi s Francesem Tiafoem předvádělo jistý výkon na servisu a sbíralo potřebné body i na příjmu, což se v prvním setu od začátku projevovalo ve vývoji skóre. Sadu Španěl s Norem nakonec vyhráli poměrně jasně 6:2.

Druhé dějství nicméně přineslo dramatičtější představení, protože se Američané vyvarovali zaváhání na podání a ani jedna dvojice nedokázala dosáhnout na brejk. Dění na speciálním tmavě zbarveném kurtu s tvrdým povrchem tak nabídlo i vyrovnanou koncovku v podobě tiebreaku. Zkrácenou hru zápasu, během něhož byla k vidění řada atraktivních, někdy až exhibičních výměn, po velkém boji opanovali Alcaraz s Ruudem v poměru 8:6.

Mohli se tak se svými evropskými spoluhráči radovat z výrazného snížení celkového stavu na 7:8. Za dané situace se sedmnáctý hráč singlového pořadí WTA Ben Shelton brzy na dvorec vrátil. Kapitán světového týmu ho totiž nominoval také do následné dvouhry, v níž se utkal s pětkou žebříčku Daniilem Medveděvem.

Shelton vrátil světu čtyřbodový náskok, ale Tiafoe rozhodující body nepřidal

Oba soupeři v jejich premiérové vzájemné konfrontaci docela suverénně potvrzovali své kvality na podání. Rus sice trochu zaváhal ve dvanáctém gemu, když nabídl Američanovi brejkbol a setbol v jednom, ten však odvrátil. Tiebreak byl dramatem dvou obratů, na hraně prohry Medveděv dokonce vztekle mrštil raketou o zem. Nakonec však po otočce ze 4:6 na 8:6 soupeře přemohl a získal první set.

Shelton ovšem v rámci druhé sady v šestém gemu odvracel čtyři brejkboly a ten osmý taktéž s problémy dovedl do vítězného konce. Právě on nicméně získal první brejk utkání, když soka zaskočil za stavu 5:5. Čistou hrou pak dopodával set k výsledku 7:5.

A v super tiebreaku obrat i díky lepšímu počínání na síti a protivníkovým zbytečným chybám dokonal. Rozhodující část důležitého zápasu, pro něj mimochodem celkem již pátého na Laver Cupu 2024, vyhrál 10:7 a svět po dvouhodinové bitvě poslal do velmi slibného vedení 11:7.

Další zkrácenou hru nabídl i zápas, ve kterém mohl Frances Tiafoe, momentálně v hodnocení dvouhry 16., definitivně završit cestu svého týmu k triumfu. Se světovou dvojkou Alexanderem Zverevem po celý úvodní set držel krok a v koncovce tiebreaku Němce donutil odevzdat klíčový servis. Vyhrál tak 7:5.

V průběhu následné sady však Tiafoe neudržel brejkový náskok a neuspěl ani v napínavém závěru. Tři setboly returnujícího Zvereva odvrátil, přesto dění na kurtu do tiebreaku nedotáhl. Čtvrtou hrozbu ztráty setu už totiž neeliminoval a musel se smířit s porážkou 5:7.

V super tiebreaku potom Zverev definitivně obrátil skóre na svoji stranu. Pěti body za sebou si došel k využitému mečbolu na 10:5, což po dvou hodinách a 36 minutách znamenalo celkovou úpravu lavercupového stavu na 10:11 z pohledu Evropy.

Alcaraz díky výhře v klíčovém singlu dokonal vítězný evropský obrat

Tečku za letošním Laver Cupem tedy udělala hvězdná dvouhra světové trojky Carlose Alcaraze a sedmičky Taylora Fritze. Tenistovi z USA se vstup do klíčového utkání vůbec nepovedl, poměrně brzy prohrával 1:5 a na odpovídající reakci se už nezmohl. Španěl proto ovládl první set poměrem 6:2.

Vedl i ve druhé sadě, ale navýšil počet nevynucených chyb, což napomohlo k tomu, aby Fritz přece jen vyrovnal, konkrétně využitým brejkbolem na 4:4. Jenže Alcaraz o chvíli později dosáhl na klíčový brejk, ten pak potvrdil a zvítězil 7:5. Zejména však slavil s ostatními reprezentanty starého kontinentu konečný celkový výsledek 13:11 a zisk cenné trofeje.

Po vítězných ročnících v Praze 2017, Chicagu 2018, Ženevě 2019 a Bostonu 2021 tak Evropa v soutěži, která nese jméno australské legendy Roda Lavera a za jejímž vznikem stojí mimo jiné Roger Federer, popáté splnila roli favorita. Naopak svět na rozdíl od Londýna 2022 a Vancouveru 2023 v Berlíně 2024 nakonec netriumfoval. V roce 2020 se prestižní klání kvůli koronavirové pandemii nekonalo.

Nadcházející Laver Cup bude v příští sezoně hostit San Francisco. Složení obou týmů samozřejmě ještě neznáme, už teď je ale jasné, že poprvé dojde ke změnám na pozicích nehrajících kapitánů. Björna Borga a Johna McEnroea nahradí Yannick Noah a Andre Agassi.

Zdroj: Laver Cup, ATP, Eurosport