Zaměstnanci v pracovním poměru ve veřejném sektoru nejsou odměňováni mzdou, ale platem. Pro stanovení výše platu platí přísná pravidla zakotvená v právních předpisech. Jak fungují platové tabulky a jaké hodnoty platí v roce 2024?
Platem jsou podle zákoníku práce odměňováni zaměstnanci státu, územního samosprávného celku, státního fondu, příspěvkové organizace, jejíž náklady na platy jsou plně zabezpečovány z rozpočtu zřizovatele nebo úhrad dle zvláštních právních předpisů a školské právnické osoby zřízené MŠMT, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí.
Platová třída a platový stupeň
Plat zaměstnanců ve veřejném sektoru vychází z platové třídy a platového stupně, do kterého zaměstnavatel zaměstnance zařadí. Detaily upravuje nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.
Nařízení upravuje kvalifikační předpoklady pro výkon prací v jednotlivých platových třídách, způsob zařazování zaměstnanců do platových tříd, podmínky započitatelné praxe a stupnici platových tarifů.
Rozlišujeme šestnáct platových tříd. Zaměstnavatel při zařazování zaměstnance do platové třídy vychází z nařízení vlády o katalogu prací ve veřejných službách a správě. Je povinen zaměstnance zařadit do třídy, v níž je zařazena nejnáročnější práce, kterou po zaměstnanci požaduje. Pokud tato činnost není v katalogu uvedena, vychází zaměstnavatel prací porovnatelných s ohledem na složitost, odpovědnost a namáhavost.
Zařazení do platového stupně příslušné třídy vyplývá ze započitatelné praxe. Ta je započítávána různým způsobem – praxe v příslušném oboru se započte v plném rozsahu. O započtení jiné praxe rozhoduje zaměstnavatel podle využitelnosti pro výkon práce, započíst v takovém případě může maximálně dvě třetiny. Detaily započítávání čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené a dalších dob stanoví nařízení o platových poměrech. Platových stupňů je celkem dvanáct.
Platové tarify a platové tabulky
Pro rok 2024 došlo ke zmrazení platů státních zaměstnanců, poslední změna tarifů proběhla k 1. lednu 2023. Pokud nařízení nestanoví jinak pro zvláštní typy zaměstnanců, řídí se platový tarif tabulkou uvedenou v příloze č. 1 k nařízení.
Pokud by plat (bez příplatků za práci přesčas, ve svátek, noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí a za práci o víkendu) nedosáhl nejnižší úrovně zaručené mzdy, zaměstnavatel rozdíl doplatí.
Specifické platové tabulky platí pro pracovníky v sociálních službách (příloha č. 2), zdravotnické pracovníky (příloha č. 3), lékaře nebo zubní lékaře poskytující stanovené zdravotní služby a lékaře orgánu sociálního zabezpečení (příloha č. 4), pedagogické pracovníky a akademické pracovníky státní vysoké školy (příloha č. 5).
Ostatní složky platu
Kromě základního platu tvořeného platovým tarifem náleží zaměstnancům ve veřejném sektoru též příplatky. Jde o příplatky podle zákoníku práce (například za práci přesčas, za vedení), zvláštní příplatky podle nařízení po platových poměrech a osobní příplatek. Osobní příplatek, stejně jako odměny, je nenárokový.
Platy pedagogů a akademických pracovníků státních vysokých škol
Učitelé ve státních školách si měli letos polepšit v průměru o 2 500 korun měsíčně, ačkoliv ke změně platových tabulek nedošlo. Ministerstvo totiž rozepsalo na platy ve školách zřizovaných obcemi a kraji o 4,97 miliardy korun více než loni. Průměrný plat učitelům pro letošní rok má činit 130 procent průměrné hrubé měsíční nominální mzdy přepočtené na počet zaměstnanců v národním hospodářství v roce 2022.
„Pro učitele mateřských škol je rozepsán průměrný měsíční plat 45 369 korun, pro učitele základních škol 54 488 korun a pro učitele středních škol 55 392 korun,“ uvádí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Oproti loňskému roku došlo k navýšení rozpočtu pro školy zřizované obcemi a kraji o 4,97 miliard korun.
Školské odbory požadují navýšení tarifních tabulek pro pedagogy na rok 2025 alespoň o 10 procent, totéž ale požadují i pro nepedagogické pracovníky. V současnosti třídní učitelé získávají takzvaný zvláštní příplatek ve výši 1 500 až 3 000 korun měsíčně, odbory požadují navýšení na 2 500 až 5 000 korun.
VIDEO: Musíme přidat hodiny tělocviku ve školách jako v zahraničí, děti tloustnou, tvrdí trenér Barák v pořadu FLOW.
FLOW balance: Musíme přidat hodiny tělocviku ve školách jako v zahraničí, děti tloustnou, tvrdí trenér Barák • e15