Pátek, 20 září, 2024
DomůSportTenisČeši v Davis Cupu prohráli se Španěly. Macháč vedl nad Alcarazem, ale...

Češi v Davis Cupu prohráli se Španěly. Macháč vedl nad Alcarazem, ale v křeči musel sáhnout ke skreči

Na úvod skupinové fáze Davis Cupu vyzvali čeští tenisté ve Valencii domácí Španěly. Výběr nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila ve středu neuspěl. Nejprve Jiří Lehečka nepotvrdil roli favorita a poté Tomáš Macháč kvůli křečím skrečoval dobře rozehraný duel se světovou trojkou. V závěrečném deblu nevyhráli ani Jakub Menšík s Adamem Pavláskem.

Lehečkovi se v úvodní dvouhře nedařilo, často chyboval a s Bautistou Agutem prohrál ve dvou setech

Macháč v prvním setu nad favoritem zvítězil, Alcarazovi pomohla k zisku druhého bodu pro Španělsko skreč

Domácí se díky úspěšnému obratu radovali i z vítězství ve čtyřhře

Češi mezi šestnáct nejlepších týmů 112. ročníku tradiční tenisové soutěže mužských reprezentačních družstev postoupili po jednoznačném vítězství v únorovém kvalifikačním souboji s Izraelem.

Tři singlové body tehdy ve Vendryni u Třince získali Jakub Menšík, Jiří Lehečka a Vít Kopřiva, ten deblový přidali po skreči soupeřů Tomáš Macháč s Adamem Pavláskem. Španělé měli účast v hlavní části Davis Cupu automaticky zajištěnou díky divoké kartě.

Lehečka souboj týmových dvojek nezvládl

Zahajovacím utkáním vzájemného klání ve skupině B bylo střetnutí týmových dvojek. 37. hráč světa Jiří Lehečka, jenž se letos potýkal se zraněním zad, v něm narazil na 62. muže žebříčku ATP Roberta Bautistu Aguta. Nastoupili proti sobě potřetí, v minulých dvou případech vyhrál zkušenější Jihoevropan.

Na tvrdém povrchu v hale Pabellon Fuente de San Luis začal lépe o čtrnáct let starší Čech, jenž v úvodním gemu vzal sokovi podání. Jenže o chvíli později především vlivem vlastních chyb o to své také přišel. Nakonec rozhodoval tiebreak, který Lehečka vůbec nezvládl. Prohrál ho 1:7.

Ani ve druhé sadě zápasu s řadou delších výměn se mu nedařilo podle představ a častěji se dopouštěl nevynucených pochybení. Hned dvakrát neudržel servis. V závěru se sice zmohl na jednu odpověď, na obrat však ne. Za hodinu a padesát minut tak s Bautistou Agutem prohrál 6:7 a 4:6.

„Rozhodlo to, že mě soupeř svojí nepříjemnou hrou donutil dělat hodně nevynucených chyb. Velice dobře se připravil na to, co chtěl hrát a mně se nepodařilo najít svůj komfortní tenis, což mě hodně mrzí,“ řekl Lehečka později ve vysílání ČT sport. „Navíc mu tento rychlý povrch velice vyhovoval. Má rád, když míče moc nevyskočí. Tím mě dostal do postavení, kdy jsem nemohl útočit z vysokých míčů, na což jsem zvyklý,“ dodal.

Macháč nad Alcarazem vedl, ale zápas musel skrečovat

Poprvé v úloze české jedničky se následně Tomáš Macháč, 35. na světě, utkal s největší hvězdou celku, který v kapitánské roli vede David Ferrer. Jednalo se o jeho premiérovou konfrontaci s aktuální trojkou singlového pořadí Carlosem Alcarazem.

V prvních dvou gemech si oba soupeři navzájem vyměnili podání a celkově Macháč držel s favoritem krok. A v tiebreaku, kam téměř hodinové dějství dospělo, ho předčil. Ze tří setbolů, které si ve zkrácené hře vybojoval, využil hned ten úvodní a vyhrál 7:3.

Druhý set se ovšem z českého pohledu nevyvíjel dobře. Alcaraz si vytvořil náskok a především začaly Macháče výrazně ovlivňovat bolesti, konkrétně křeče v nohách. S viditelně omezeným pohybem prohrál 1:6 a k definitivnímu odstoupení z utkání došlo po několika výměnách úvodní hry třetí sady.

„V průběhu jednoho z gemů jsem byl už trochu unavený, cítil jsem, že to není úplně optimální. A pak přišla dlouhá výměna, která mně bohužel vzala hodně sil. Jednalo se o vypjatý moment a chtěl jsem se soupeře udržet. Jenže potom jsem už ty křeče dostával po servisu během výměn a bylo hotovo,“ vrátil se Macháč smutně k počátkům zdravotních problémů ve druhém setu, které ho vyřadily ze hry, v rozhovoru pro Českou televizi.

Českou výhru nepřinesla ani čtyřhra

Za již rozhodnutého výsledku měli Češi možnost alespoň zmírnit svoji porážku na začátku skupinového boje o postup na listopadový finálový turnaj v Málaze v závěrečné čtyřhře. Nejmladší člen Navrátilova uskupení Jakub Menšík s deblovým specialistou Adamem Pavláskem zahráli proti dvojici Carlos Alcaraz, Marcel Granollers.

Zpočátku se žádné zásadní zvraty neodehrávaly. Později se sice české duo dostalo do vedení 4:2 díky Alcarazově zaváhání na servisu, ale vzápětí přišel o podání i Pavlásek. Také v tomto případě tedy rozhodnutí přinesl tiebreak, v němž zvítězili Češi 7:2.

Ve druhém setu Španělé opět prolomili Pavláskův servis a od čtvrtého gemu zamířili k zisku sady. O klíčový rozdíl ve skóre se skutečně připravit nenechali, takže výsledek 6:3 z jejich pohledu znamenal vyrovnání na 1:1.

Ve třetím dějství nebyl k vidění ani jeden brejk, takže logicky rozuzlení nabídl tiebreak, hraný až po jedenácté hodině večerní. V této zkrácené hře měli od začátku navrch španělští tenisté, kteří ho ovládli poměrem 7:2. Domácí tedy středeční daviscupové klání celkově vyhráli 3:0 na utkání.

Reprezentační družstvo Česka dále ve čtvrtek po šestnácté hodině čeká souboj s Austrálií a v sobotu ve stejném čase střetnutí s Francií. Právě Australané s Francouzi se spolu utkali v úterý, přičemž zápolení v této skupině vítězstvím 2:1 na zápasy otevřeli protinožci.

Zdroj: Davis Cup, ATP, ČT sport