Sobota, 5 října, 2024
DomůSportHokejMcDavid se zapsal do historie NHL! Hvězda Oilers překonala bájnou metu, tohle...

McDavid se zapsal do historie NHL! Hvězda Oilers překonala bájnou metu, tohle naposledy dokázal Wayne Gretzky

Oilers si v jednom ze svých posledních zápasů základní části probíhajícího ročníku NHL pořádně zastříleli! Celek ze San Jose totiž rozstříleli devíti brankami, 100. asistenci v sezóně zapsal Connor McDavid. Kanadská hvězda tak přepsala dějiny NHL.

Zápas, na který bude chtít San Jose velmi rychle zapomenout. Sharks totiž na ledě Edmontonu padli vysoko 2:9, přičemž tímto výsledkem korunovali naprosto otřesnou sezónu. Kalifornský celek je se 47 body na dně celé NHL, navíc s největším počtem inkasovaných gólů (326).

Oilers svůj gólostroj nastartovali ani ne minutu po úvodním buly, když se prosadil Connor McDavid. Edmonton v první třetině přidal ještě další tři góly. Postupně se trefili Adam Henrique, Warren Foegele a Dylan Holloway.

Ještě jednoznačnější byla co do herního výkonu a efektivity zakončení prostřední část utkání. V ní se hokejisté Edmontonu trefili hned pětkrát.

Do listiny střelců se znovu zapsal Foegele, další puky za záda gólmanů San Jose dostali Corey Perry, Cody Ceci, Evan Bouchard a devátý gól Oilers vsítil Zach Hyman.

Za Sharks po necelých dvou minutách druhé periody skóroval Daniil Gushchin, v třetí třetině uzavřel na konečných 9:2 Fabian Zetterlund.

Nicméně, právě devátý gól Hymana byl velice speciální. Do gólových statistik se při něm coby asistent zapsal McDavid, přičemž hvězdný Kanaďan touto nahrávkou dosáhl na neuvěřitelnou metu v podobě 100 asistencí v jedné sezóně.

McDavid se zapsal do historie NHL!

McDavid se tak opravdu tučným písmem zapsal do historie NHL. Před hvězdou Edmontonu 100 asistencí v rámci jednoho ročníku nasbírali v celých dějinách kanadsko-americké soutěže pouze tři hráči. A to naposledy Wayne Gretzky, který v sezóně 1990/91 nashromáždil 122 nahrávek.

Mario Lemieux pak v ročníku 1988/89 zaznamenal 114 asistencí, Bobby Orr překonal tuto bájnou metu v sezóně 1970/71 102 úspěšnými nahrávkami. McDavid se tak stal teprve čtvrtým hráčem v dějinách NHL, který tuto metu pokořil.

Na takový počin musela hokejová komunita čekat přes 30 let. Nyní je na 132 bodech (32+100) a je třetím nejproduktivnějším hráčem NHL. Metu 100 asistencí v sezóně má na dosah ještě Nikita Kucherov z Tampy Bay, kterému k jejímu zdolání chybí pouze jediná nahrávka.

Zdroj: NHL, Edmonton Oilers, X