Úterý, 17 září, 2024
DomůSportFootballReal Madrid v Olomouci! Španělské hvězdy na Moravě pouze remizovaly, připomeňte si legendární...

Real Madrid v Olomouci! Španělské hvězdy na Moravě pouze remizovaly, připomeňte si legendární utkání se Sigmou

36x mistr Španělska, 15x vítěz Ligy mistrů a k tomu desítky dalších trofejí. To je vizitka aktuálně nejlepšího klubu světa. Real Madrid za 122 let své existence odehrál tisíce zápasů. V srdcích fanoušků olomoucké Sigmy však jeden zápas zcela vyčnívá. Pojďme si připomenout legendární utkání španělského velkoklubu v Olomouci.

Cesta do čtvrtfinále Poháru UEFA

Sezona 1991/1992 byla pro Hanáky něčím, na co se bude dlouho vzpomínat. V domácí lize se fotbalistům Olomouce dařilo, ale ještě lépe to šlo v Poháru UEFA. V prvním kole porazili velšský Bangor 3:0 a v odvetě stejným výsledkem stvrdili jednoznačný postup. Ve druhém kole zvládli domácí zápas s Torpedem Moskva 2:0 a bezbranková remíza v Rusku znamenala účast ve třetím kole.

V tom čekal silný výběr z Hamburku. Vítězství 2:1 v Německu zvětšilo naději na postup dál. Na domácí půdě pak olomoučtí sestřelili soupeře čtyřmi góly a postoupili do další fáze. V srdci Hané panovala obrovská fotbalová euforie, kterou ještě vylepšil los čtvrtfinále. Do Olomouce měl totiž přijet slavný Real Madrid.

Přípravy na zápas

Šatny na starém olomouckém stadionu nebyly něčím, čím by se chtěla Sigma chlubit. Proto před příjezdem španělských hvězd zedníci spojili 3 menší šatny dohromady, aby měli soupeři dost místa. Vedení Sigmy se pečlivě připravovalo na příjezd Realu Madrid, přesto se však nepovedlo zabránit trapnému incidentu.

V kanceláři tehdejšího předsedy klubu Jaromíra Gajdy nebyly příliš kvalitně omítnuté stropy. Prezidentem Realu byl Ramón Mendoza, a když seděl u pana Gajdy, kus omítky mu spadl do klína.

Mendoza jen konstatoval, že klub hrající čtvrtfinále Poháru UEFA by mohl mít stropy z kvalitního sádrokartonu. Místa na stadionu byla ještě na stání, takže fanoušci museli přijít brzy, aby měli lepší místa. Otevřít se mělo v jednu hodinu, ale pořadatelé nakonec otevřeli dříve. Během rozcvičky už bylo plno. Zápas musel začít už v 15:00, protože na stadionu nebylo osvětlení.

Průběh zápasu

A je to tady, 4. březen 1992, 15 hodin odpoledne a rozhodčí začíná zápas. Za domácí nastupují Přibyl, Kovář, Maroši, Kotůlek, Vaďura, Slabý, Hanus, Látal, Kerbr, Šindelář a Hapal. Proti nim Buyo, Chendo, Villarroya, Rocha, Sanchis, Gordillo, Butragueno, Michel, Hierro, Milla Aspas a Llorente.

Hosté měli obrovskou kvalitu na své straně, domácí zase 14 213 diváků na stadionu a na lavičce legendárního Karla Brücknera. Zápas to byl vyrovnaný a ve 27. minutě se po standardní situaci trefil hlavou Hapal a poslal Olomouc do vedení. Stadion vybuchl radostí. Sigma vedla proti Realu Madrid 1:0!

Bohužel těsně před koncem prvního poločasu srovnal skóre Hierro. Ve druhém poločase dostali hráči Madridu dvě červené karty, domácí však svou početní převahu nevyužili.

Odveta v Madridu

V odvetě na slavném Santiago Bernabéu tahala Sigma za kratší konec a domácí svůj tlak zužitkovali 8 minut před koncem brankou Sancheze. Po vítězství 1:0 postoupil Real Madrid do semifinále, kde nestačil na italský Turín a vypadl.

I přes porážku v Madridu byla cesta Sigmy Pohárem UEFA výborná a všichni hráči i fanoušci, kteří byli u toho, na to jen tak nezapomenou.

Zdroj: SK Sigma Olomouc