Pondělí, 14 října, 2024
DomůSportFootballJak si vedli čeští fotbalisté proti Ukrajincům v předchozích vzájemných duelech?

V pondělí večer se česká fotbalová reprezentace střetne s Ukrajinou v rámci Ligy národů. V této soutěži se oba týmy spolu utkaly už celkem třikrát, stejně jako v přípravných zápasech. Jak dopadly všechny minulé vzájemné souboje?

První vzájemné střetnutí skončilo jasným vítězstvím Česka

V premiérovém ročníku Ligy národů se více dařilo Ukrajině

Češi budou chtít ve Vratislavi navázat na zářijovou výhru z Prahy

6. 9. 2011 (Praha): Česko – Ukrajina 4:0

Tyto země na sebe na mužském fotbalovém poli poprvé narazily až poměrně dlouho po svém osamostatnění. Přátelské klání se v září 2011 uskutečnilo na stadionu Sparty, kam si našlo cestu 7 322 diváků.

Viděli jednoznačný vývoj utkání, v jehož úvodu se střelecky dařilo Michalu Kadlecovi. Tehdejší obránce Bayeru Leverkusen zařídili poločasové vedení 2:0 brankami z třetí a dvanácté minuty.

Česku se vydařil rovněž vstup do druhé půle, kdy se ve 47. minutě trefil Jan Rezek a v 51. Daniel Kolář, tedy dva plzeňští záložníci. Čisté konto v bráně udržel Jaroslav Drobný z berlínské Herthy.

15. 8. 2012 (Lvov): Ukrajina – Česko 0:0

Podruhé svěřenci Michala Bílka změřili síly s Ukrajinou, kde se vedle Polska o dva měsíce dříve konalo EURO 2012, v srpnovém nesoutěžním duelu. Tentokrát na naší straně vychytal nulu Petr Čech, dlouholetá reprezentační stálice mezi třemi tyčemi, ale gólově se před více než 33 tisíci diváků ve Lvově neprosadili ani jeho spoluhráči.

6. 9. 2018 (Uherské Hradiště): Česko – Ukrajina 1:2

Své účinkování v nově vzniklé Lize národů zahájili čeští reprezentanti v roce 2018 právě střetnutím s Ukrajinci. Na Slovácku se před osmitisícovým publikem zrodila první prohra ve vzájemných konfrontacích, přestože začátek díky brance Patrika Schicka z AS Řím ze čtvrté minuty vypadal nadějně.

Jenže hosté v nastaveních obou poločasů otočili skóre. Gól do šatny vstřelil Jevhen Konopljanka ze Schalke a v závěru překonal sevillského Tomáše Vaclíka Olexandr Zinčenko z Manchesteru City. Pro hlavního trenéra Karla Jarolíma se jednalo o předposlední zápas na lavičce národního týmu, kterou opustil čtyři dny nato po debaklu v Rusku 1:5.

16. 10. 2018 (Charkov): Ukrajina – Česko 1:0

V říjnové „odvetě“ tedy vedl reprezentaci již nový kouč Jaroslav Šilhavý. V bráně se objevil také jiný muž, a to brémský Jiří Pavlenka. Inkasoval ve 43. minutě po střele Ruslana Malinovského z Genku, což byl klíčový moment utkání. Ukrajina skupinu 1 úrovně B Ligy národů opanovala a postoupila do „áčka“. Druhé skončilo Česko, třetí Slovensko.

Za zmínku stojí, že před téměř 40 tisícovkami diváků šlo o poslední reprezentační zápas Josefa Šurala, jenž v dubnu následujícího roku v Turecku tragicky zahynul. Sparťanský útočník přišel na hřiště deset minut před koncem.

8. 9. 2021 (Plzeň): Česko – Ukrajina 1:1

Na podzim koronavirového roku 2021 odehráli Češi s Ukrajinci třetí přípravné utkání. Před poloprázdnými tribunami v Plzni, na kterých bylo obsazených 5231 míst, vedl hostující celek od 27. minuty. Domácí nicméně na konci přece jen našli na zásah Viktora Kornijenka odpověď, když v nastaveném čase vyrovnal Matěj Vydra z Burnley.

10. 9. 2024 (Praha): Česko – Ukrajina 3:2

Po šesti letech hrají tyto týmy opět totožnou skupinu kategorie B Ligy národů. Během minulého reprezentačního srazu si mužstvo Ivana Haška spravilo chuť po těžké porážce 1:4 v Gruzii vybojovaným těsným vítězstvím před skoro vyprodaným hledištěm v Edenu, z velké části zaplněným ukrajinskými fanoušky.

Velký podíl měl na výhře dvougólový Pavel Šulc, mezi jehož trefy z prvního poločasu se vměstnal střelecký úspěch Vladyslava Vanata. Vítěznou branku dal v 80. minutě z penalty kapitán Tomáš Souček. Matěj Kovář ještě čtyři minuté poté dostal gól od Heorhije Sudakova, a tak utkání skončilo výsledkem 3:2.

Tři dny po přehrání Albánie v poměru 2:0 budou chtít Češi vítězně navázat na předchozí celkově šestý vzájemný souboj s Ukrajinou v klání hraném od 20:45. Uskuteční se v polské Vratislavi a v přímém přenosu ho odvysílá ČT sport.

Zdroj: fotbal.cz