Pátek, 20 září, 2024
DomůSportFootballFotbalisté Pobřeží slonoviny slaví. Ve finále otočili skóre a potřetí triumfovali na...

Fotbalisté Pobřeží slonoviny slaví. Ve finále otočili skóre a potřetí triumfovali na Africkém poháru národů

34. Africký pohár národů je minulostí. Letošní fotbalový šampionát černého kontinentu ovládli reprezentanti Pobřeží slonoviny, kde se vrcholný turnaj uskutečnil. Nedělní finálový obrat v duelu s Nigérií završil vítěznou brankou ze závěru utkání Sébastien Haller.

Výkony a výsledky fotbalistů Pobřeží slonoviny v základní skupině úplně neslibovaly, že Sloni projdou až do závěrečného klání. Po výhře 2:0 nad Guineou-Bissau prohráli s Nigérií a Rovníkovou Guineou, aniž by vstřelili gól. Do play off postoupili z třetího místa, přičemž tamní svaz předčasně odvolal hlavního kouče Jeana-Louise Gasseta a jeho asistenta Ghislaina Printanta z funkce.

Jednoduchou cestu neměl výběr Côte d’Ivoire ani ve vyřazovací fázi. Obhájce titulu ze Senegalu porazil 2:1 po penaltách a soupeře z Mali stejným výsledkem předčil po prodloužení. Vítězství nad Demokratickou republikou Kongo v semifinále svěřencům nového hlavního trenéra Emerseho Faého vystřelil Sébastien Haller.

Nigerijci zahájili skupinovou část letošního AFCONu remízou 1:1 s Rovníkovou Guineou. V podání mužstva vedeného Portugalcem Josém Peseirem byly následně k vidění těsné výhry v poměru 1:0 nad Pobřežím slonoviny a také nad Guineou-Bissau.

V osmifinále a čtvrtfinále Orli vládli bez inkasované branky, kokrétně předčili Kamerun a Angolu. Větší drama zažili v semifinálovém duelu s Jihoafrickou republikou, který rozhodoval penaltový rozstřel. Vítěznou trefu, jež stanovila konečné skóre 2:1, si připsal Kelechi Iheanacho.

I kvůli lepší vzájemné bilanci ze základní skupiny A byli mírnými favority finálového souboje hráči Nigérie. Domácí se ovšem na šedesátitisícovém stadionu v Abidžanu mohli spolehnout na výraznou podporu vlastních příznivců.

Ti v neděli od devíti hodin večerních dlouho sledovali herní i střeleckou převahu svého národního týmu. Jenže Sloni se navzdory útočné snaze nebyli schopní gólově prosadit a ve 38. minutě navíc sami dostali gól.

Po vůbec prvním nigerijském rohovém kopu přesně hlavičkoval kapitán William Troost-Ekong. A protože do přestávky odpovídající reakce v podobě vyrovnání nepřišla, odcházely celky do kabin za stavu 0:1 z pohledu Pobřeží slonoviny.

Jeho reprezentanti se branky na 1:1 přece jen dočkali, a to v 62. minutě. I v tomto případě se jednalo o úspěšný hlavičkový pokus, jehož autorem se rovněž po rohu stal Franck Kessié.

Spolu s ostatními svými spoluhráči následně útočil na dokonání obratu, který závěr základní hrací doby skutečně přinesl. Po Adingrově průniku do vápna z levé strany a navazujícím centru se v 81. minutě trefil již zmíněný Haller, jenž se po nedávném překonání rakoviny varlat znovu stal fotbalovým hrdinou hostitelské země.

Pobřeží slonoviny si vedení 2:1 ve zbylém čase, včetně sedmiminutového nastavení, pohlídalo a potřetí v historii může slavit celkový triumf na Africkém poháru národů. Předtím se radovalo v letech 1992 a 2015. Tři mistrovské tituly má na svém kontě také Nigérie.

Historickému pořadí vládne se sedmi zlatými úspěchy Egypt, druhý je Kamerun s pěti a třetí Ghana se čtyřmi. Příští mistrovství Afriky se odehraje za dva roky v Maroku, AFCON 2027 by se měl konat v Keni, Tanzánii a Ugandě.