Sobota, 21 září, 2024
DomůSportFootballAnglie v závěru znovu vyrovnala a v penaltovém rozstřelu vybojovala postup do...

Anglie v závěru znovu vyrovnala a v penaltovém rozstřelu vybojovala postup do semifinále, Švýcarsko na Euru končí

Švýcarsko po osmifinálové výhře nad obhájci titulu z Itálie vyzvalo dalšího velkého favorita mistrovství Evropy ve fotbale, a to Anglii. Reprezentace Albionu stejně jako v duelu se Slovenskem herně nepřesvědčila ani v sobotním čtvrtfinále, přesto si brankou v závěru znovu vynutila prodloužení. Nakonec rozhodoval penaltový rozstřel, který hráči z kolébky fotbalu navzdory negativní bilanci z minulosti zvládli vítězně.

Bonus 500 Kč ZDARMA během celého EURO 2024Vsaď teď18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Nezáživný první poločas šance nenabídl

Na gól Embola rychle odpověděl Saka

Prodloužení rozhodnutí nepřineslo, po penaltách slaví postup Anglie

V Düsseldorfu se od zahajovacího hvizdu hrál poměrně vyrovnaný fotbal bez velkých gólových šancí. Anglická ani švýcarská obrana totiž nepouštěla útočící protivníky do dobrých střeleckých pozic, případně došlo ke včasnému zablokování pokusu.

Nezáživný průběh prvního poločasu jen lehce zpestřila žlutá karta pro Fabiana Schära, jenž ve 32. minutě nedovoleně zastavil Bellinghamův únik po levé straně. Brankáři Jordan Pickford a Yann Sommer ovšem byli prakticky bez práce.

Vzhledem k taktickému boji bez většího tempa místo zajímavé ofenzivní snahy tak v polovině utkání platil bezbrankový stav. Hlavní trenéři Gareth Southgate a Murat Yakin nicméně o přestávce neudělali žádné změny ve svých základních sestavách.

V 51. minutě byla poprvé k vidění střela na bránu, když si Embolo naběhl do vápna a z otočky poslal míč nedůrazně po zemi do rukavic gólmana Anglie. Celkově se však obraz hry po pauze příliš nezměnil.

Přesto měl v 66. minutě v pokutovém území solidní příležitost Aebischer, jenže jeho volej postrádal potřebnou razanci i správný směr. Švýcaři obecně postupně dělali anglické defenzivě trochu více problémů než v první pětačtyřicetiminutovce.

V 75. minutě se už skóre měnilo a do vedení šli právě reprezentanti země helvétského kříže. Po Stonesově lehké teči Ndoyeho přihrávky zprava uklidil balon z malého vápna do sítě Breel Embolo. Southgate okamžitě reagoval trojitým střídáním, místo Mainooa, Trippiera a Konsy nastoupili Shaw, Eze a Palmer.

Deset minut před koncem se spolu s ostatními Angličany radovali z rychlé odpovědi. Na 1:1 vyrovnal Bukayo Saka, který svůj úspěšný přízemní obstřel otřel o vzdálenější tyč. Zbytek základní hrací doby s tříminutovým nastavením rozhodující zásah nepřinesl, a tak následovalo prodloužení.

V něm po pěti minutách zneškodnil Sommer Riceovo nebezpečné zakončení ze střední vzdálenosti. Ve 102. minutě nadvakrát neuspěl ani Bellingham, ve 117. na opačném konci hřiště trefil střídající Shaqiri přímo z rohu spojnici brankové konstrukce. Dvě minuty poté Pickford vychytal Amdouniho.

Žádný střelec se během přidané půlhodiny nakonec neprosadil, takže rozhodnout musely penalty, které dlouhodobě nejsou oblíbenou disciplínou Albionu. Po düsseldorfském rozstřelu ovšem slaví, protože jako jediný v úvodní sérii selhal Manuel Akanji. Druhou semifinálovou dvojici večer doplní Nizozemsko, nebo Turecko.

Zdroj: UEFA, ČT sport