Pátek, 20 září, 2024
DomůSportBiatlonNa Blinkfestivalu zvítězili Simonová a Sørum. Zářil i Hedegart

Na Blinkfestivalu zvítězili Simonová a Sørum. Zářil i Hedegart

Ve stínu olympijských her si zazávodili v Norsku biatlonisté a běžci na lyžích. Hlavní biatlonové závody na Blinkfestivalu vyhráli Julia Simonová a Vebjørn Sørum. Hodně na sebe upozornil i mladý Nor Einar Hedegart.

Exhibiční sérii otevřel 7,4 km dlouhý výjezd Lysebotn opp. V konkurenci běžců na lyžích zazářil čtvrtým místem norský biatlonista Einar Hedegart. Dvaadvacetiletý talent ztratil na vítězného Simena Krügera minutu a osm sekund. Jde o nejlepší výsledek biatlonisty od čtvrté příčky Henrika L’Abée-Lunda v roce 2017.

Skvěle si navíc vedl i Francouz Oscar Lombardot, který skončil pátý těsně za Hedegartem. O půl minuty tak zdolal svého parťáka Emiliena Jacquelina, kterému patřilo 12. místo.

Mezi ženami si skvěle vedla Baiba Bendiková. Její páté místo je nejlepším výsledkem od konce éry Kaisy Mäkäräinenové, která Lysebotn opp dokonce vyhrála. Lotyška měla k nejvyšší metě poměrně daleko, na hvězdnou Heidi Wengovou ztratili dvě a půl minuty. Ale porazila například nejlepší českou běžkyni Kateřinu Janatovou. To se tesně nepovedlo osmé Justine Braisazové-Bouchetové.

V pátek už se závodilo v prosluněných ulicích města Sandnes. Julii Simonové se nepovedla kvalifikace supersprintu a po 16. místě musela využít divokou kartu. Ve 14členném finále už ale byla nejlepší. Minula jen tři terče, stejně jako Švédka Elvira Öbergová, a v cíli byla o 10 sekund lepší. Třetí dojela domácí Karoline Knottenová.

Simonová tak navázala na vítězství z roku 2021. Naopak pátý triumf v řadě letos nepřidal Vetle Christiansen. Na konci června na soustředění v Livignu prodělal covid-19, který ho podobně jako Endreho Strømsheima na delší dobu vyřadil z tréninku. Christiansen tak v Sandnesu spoléhal na skvělou střelbou. S jednou chybou ovšem těsně nestačil na skvěle běžícího Vebjørna Søruma, který minul pět terčů. Stejný počet chyb měl i třetí Martin Uldal.

Příliš dobrou formu si nepřivezl ani Johannes Thingnes Bø. Chyboval čtyřikrát a obsadil 11. příčku. Chuť si spravil v sobotu ve smíšené štafetě, která se jela na Blinkfestivalu poprvé. První tým Norska s bratry Bøovými, Juli Arnekleivovou a Karoline Knottenovou musel na dvě trestná kola, ale i tak v deštivém počasí porazil o 35 sekund Francii s bilancí 0+13.

Závod smíšených dvojic už patřil Francii. Pár Lou Jeanmonnotová a Quentin Fillon Maillet střílel nejlíp ze všech (0+7) a o tři sekundy porazil dvojici Julia Simonová a Eric Perrot (1+13). Ten mimochodem v pátek vyhrál střeleckou soutěž, když v superfinále přestřílel nepříliš známou Norku Odu Kolkinnovou.

Z biatlonu to nebylo v sobotu úplně všechno. Einar Hedegart totiž šokoval běžce na lyžích a ovládl sprint. Za svými zády nechal jména jako Federico Pellegrino, Lucas Chavanat nebo Pål Golberg. „Po tomhle vítězství bych mohl dostat pozvánku na Tour de Ski,“ žertoval Hedegart v rozhovoru pro NRK. A pak dodal: „Pořád zůstávám u biatlonu, baví mě mnohem víc.“