Úterý, 15 října, 2024
DomůSportBiatlonMS Nové Město: Vytrvalostní závody? První individuální titul pro Vittozziovou, devátý pro...

MS Nové Město: Vytrvalostní závody? První individuální titul pro Vittozziovou, devátý pro J. Bø

Ve vytrvalostním závodě se žádné zaváhání neodpouští. Pro ostatní to tak byla možnost, jak na tomto šampionátu ukončit nadvládu Francouzek a Norů. A to se částečně povedlo. Ve Vysočina Areně triumf oslavili Lisa Vittozziová a Johannes Thingnes Bø a medailových umístění se konečně dočkalo i Německo.

První velký individuální triumf

Vypadalo to, že by si mohla dojet pro čtvrté zlato. Do té doby nepřemožená Julia Simonová však na poslední položce jednou chybovala a musela se spokojit s tím, že medailovou sbírku z Nového Města na Moravě rozšíří tentokrát bronzem. Naopak Lisa Vittozziová zvládla všechny čtyři zastávky na střelnici bez jediného omylu a vystřílela si tak první vítězství na světovém šampionátu v kariéře. Stupně vítězek na druhém místě doplnila po životním výkonu rovněž bezchybná Němka Janina Hettichová-Walzová, která zajistila své zemi první cenný kov.

Pořád nemůžu uvěřit tomu, že se to stalo. Posledních pár dní bylo pro náš tým těžkých. Jsem šťastná a pyšná, že jsem pro Německo tuto medaili získala.

Janina Hettichová-Walzová poté, co prolomila německé trápení

Stejně jako před měsícem = Bødium

Tato scéna už vlastně nikoho příliš nepřekvapí. Johannes Thingnes Bø a jeho o pět let starší bratr Tarjei společně sdílí podium. Dokázali to už mnohokrát, naposledy dohromady opanovali v lednu vytrvalostní závod na zastávce Světového poháru v Antholzi. A zopakovali to i ve Vysočina Areně. Mladší z dua obhájil titul šampiona z loňského roku a dojel si tady už pro čtvrtou medaili, druhý Tarjei překonal nezdar ze stíhačky, kde si odstřelil možnost bojovat o cenný kov na poslední stojce. Stupně vítězů uzavřel Benedikt Doll, který navázal na Janinu Hettichovou-Walzovou.

Dneska jsem si řekl, že tohle už na světovém šampionátu znova neudělám. Když jsem na poslední položce zastřílel čistě, byla to moje mentální odplata.

Tarjei Bø o tom, jak minul čtyři terče na poslední položce ve stíhačce, ale ve vytrvalostním závodě tlak ustál

Německo o sobě konečně dalo vědět

Pět závodů museli němečtí fanoušci čekat, než se budou moct radovat z medaile. A v nejdelších závodech šampionátu slavili hned dně. Franziska Preussová sice byla ve sprintu i ve stíhačce šestá, rozšířené pódium však nikoho dostatečně neuspokojilo. A byla to překvapivě sedmadvacetiletá Janina Hettichová-Walzová, která tuto nepříznivou šňůru dokázala prolomit. Navíc jen těsně pod stupni vítězek skončila devatenáctiletá Selina Grotianová, pro kterou šlo o teprve čtrnáctý start mezi elitou. A to není všechno, v TOP 6 měla tato země dokonce trojnásobné zastoupení, když Vanessa Voigtová obsadila pátou příčku. Všechny tři Němky střílely přesně, což se kromě nich a Vittozziové povedlo už jen dalším dvěma biatlonistkám. V závodě mužů pak přidal bronz Benedikt Doll.

Desátý nejlepší na světě

Devatenáct terčů sestřelil jak nic. Ten poslední nespadl. Bezchybný byl však pouze naturalizovaný korejský biatlonista Aleksandr Starodubets, a tak tento výkon Tomášovi Mikyskovi stačil k tomu, aby uzavřel elitní desítku a slavil životní maximum. A to přitom musel vynechat velkou část přípravy kvůli zranění kolene.

V závodě žen si dojela pro skvělý výsledek v podobě 12. příčky Jessica Jislová. Markéta Davidová skončila 20., Tereza Voborníková 52. a Lucie Charvátová 71. Mezi muži byl Michal Krčmář 26., Vítězslav Hornig při prvním startu na světovém šampionátu obsadil 46. místo a Jakub Štvrtecký dojel 63.

Jak zní pravidla?

Finka Tuuli Tomingasová mířila po desátém místě ze stíhačky za dalším skvělým výsledkem v podobě 12. příčky. Jenže si při stojce přistoupla část hůlek a byla po závodě diskvalifikována. V pravidlech IBU u položky ve stoje na straně padesát stojí: „Sundání jedné nebo obou lyží při střelbě – včetně tréninku i nástřelu – je zakázáno. Umístění jakéhokoliv předmětu pod lyže je také zakázáno.“

Číslo vytrvalostních závodů: 7

V sezóně 2016/2017 porazil o 0,7 sekundy Johannese Thingnese Bø ve sprintu v Hochfilzenu. Od té doby na další individuální úspěch na mistrovství světa Benedikt Doll čekal. Po sedmi letech to dokázal. Dosáhl na bronz.