Sobota, 5 října, 2024
DomůSportBiatlonLetní závody: Návrat Simonové, švédský šampionát a debut švýcarského běžce

Letní závody: Návrat Simonové, švédský šampionát a debut švýcarského běžce

Uplynulý týden nabídl hned několik zajímavých závodů. Julia Simonová se v Bessans se konečně ukázala na veřejnosti, na švédském šampionátu byl nejúspěšnější Martin Posniluoma, ve Švýcarsku jsme sledovali další biatlonový debut běžce na lyžích a v Polsku závodili i mladí čeští biatlonisté.

Švédsko

O fyzické připravenosti švédských biatlonistů napověděly páteční běžecké závody, které otevřely domácí šampionát v Sollefteå. Elvira Öbergová zvítězila na 7,5 kilometru dlouhé trati o 9,5 sekundy před svou sestrou Hannou Öbergovou. Relativně se ještě držela Anna Magnussonová se ztrátou 15,9 sekundy.

To závod mužů na 10 kilometrů ovládl Sebastian Samuelsson s pohodným náskokem 19,4 sekundy na Martina Ponsiluomu a 19,5 sekundy na skvěle běžícího juniora Erika Larssona.

V sobotu se závodilo v krátkých individuálech. Elviru Öbergovou tentokrát nepustilo na pódium sedm chyb. Na nejvyšším stupínku ji zastoupila její sestra Hanna, která minula pět terčů. Přes minutu za ní zaostala Nicolina Lindqvistová se dvěma chybami a Anna Magnussonová s pěti chybami.

Martin Ponsiluoma dokráčel pro zlato mezi muži i přes čtyři střelecké omyly. Druhý Sebastian Samuelsson minul pět terčů a ztrácel více než minutu, podobně jako třetí Malte Stefansson.

Tři závody žen měly tři různé vítězky. Nedělní sprint vyhrála se střelbou 2+0 Mona Brorssonová. Elvira Öbergová minula vleže dokonce tři terče a skončila druhá s odstupem 8 sekund. O dalších 20 sekund zpět byla Anna Magnussonová (1+1).

Muži stříleli ve sprintu přesněji. Martin Ponsiluoma získal druhé zlato s bilancí 0+1, druhý Sebastian Samuelsson (2+0) za ním zaostal o 12,5 sekundy. Třetí Peppe Femling měl se stejnou střelbou více než půlminutovou ztrátu.

Výsledky: pátek, sobota, neděle

Francie

O výsledcích střelecké soutěže ve francouzském Bessans bychom tu možná ani neinformovali, pokud by nešlo o velký comeback Julie Simonové. Ta se ve čtvrtek poprvé ukázala na veřejnosti po tom, co byla veřejně obviněna z podvodu s kreditními kartami.

Ve zmíněné soutěži Simonová zvítězila před Norkami Karoline Knottenovou a Ragnhild Femsteinevikovou. „Hodně jsem trénovala, teď mám docela velký objemový blok. Ale myslím, že i tak je forma docela dobrá,“ pochvalovala si držitelka velkého křišťálového glóbu.

Podle novinářů Ski Chrono Simonová působila uvolněně. Potvrdila, že se zúčastní exhibice Martina Fourcada a začíná přemýšlet i o tom, že by začala opět trénovat s francouzským týmem.

„Budeme to muset probrat s trenéry. Po nějaké době bych se k týmu určitě chtěla vrátit. Nechci v tomto tématu zacházet dále, ale nemohu se dočkat, až se věci urovnají,“ dodala Julia Simonová.

Švýcarsko

Ani letos nemohli švýcarští biatlonisté vynechat tradiční Nordic Weekend, který se skládá ze sprintu, intervalového závodu na kolečkových lyžích a horského výběhu. Nejlepších celkových časů dosáhli Aita Gasparinová a Sebastian Stalder, kterým tahle trojkombinace vždycky šla.

Biatlonovou premiéru zažil třicetiletý běžec na lyžích Arnaud Du Pasquier, který se věnoval především laufům. V pátečním sprintu skončil poslední devátý se střelbou 4+3, v sobotu byl ale na 12kilometrové trati (bez střelby) nejrychlejší.

V neděli upoutala největší pozornost teprve patnáctiletá Giannina Pillerová, která měla absolutně nejrychlejší čas ve výběhu dlouhém 8,5 kilometru. Nechala za sebou i elitní švýcarskou běžkyni na lyžích Nadine Fähndrichovou.

Výsledky

Polsko

Duszniki Zdrój hostily o víkendu polský šampionát, kterého se zúčastnilo i několik mladých biatlonistů z Česka.

Sprint mužů ovládl bezchybný Wojciech Skorusa před Kacperem Guńkou. Stíhačka byla kompletně v režii bratrů Guńků, starší Kacper zvítězil před mladším Janem.

Ve sprintu obsadil 14. příčku novoměstský dorostenec Marek Ambrož, ve stíhačce byl ještě o místo výš David Štvrtecký, mladší bratr Jakuba. V juniorské kategorii, kde byli i o dva roky starší soupeři, to oběma stačilo na pátou pozici.

Zlaté medaile mezi ženami získaly Daria Gembická a Anna Mąková. Dvě medaile si odvezla pouze Kamila Cichońová, ve sprintu třetí a ve stíhačce druhá.

V obou závodech 16. (mezi juniorkami 7.) byla letohradská Agáta Moskvová. V dorosteneckých kategoriích už dosáhli biatlonisté z Letohradu i na medaile. O jednu se postaral i Michael Málek, syn trenéra českých mužů.