Sobota, 5 října, 2024
DomůSportBiatlonFakta, čísla a zajímavosti ze SP v Soldier Hollow

Fakta, čísla a zajímavosti ze SP v Soldier Hollow

Světový pohár v Soldier Hollow se nesl ve jménu překvapení a životních výkonů. Za oceánem zazářili američtí muži, procitnutí se konečně dočkali i Francouzi.

• Do závodů v Soldier Hollow vůbec nezasáhla Sophie Chauveauová. Francouzce totiž nebyl povolen vstup do Spojených států amerických. Na vině byla pravděpodobně její dovolená na Kubě v roce 2022.
  • Nejhorší závod sezóny mají za sebou švédské biatlonistky. Ve sprintu nebyla žádná z nich v elitní dvacítce, nejlépe na tom byla 21. Hanna Öbergová. Horší závod naposledy Švédky zajely loni v Novém Městě na Moravě. Tehdy byla nejlepší z nich dokonce až na 28. místě. Jednalo se rovněž o sprint.
  • Poprvé od prosince 2021 společně stanuli na stupních vítězů dva francouzští biatlonisté. V hromadném startu v Le Grand-Bornand se to před více než dvěma lety povedlo Emilienu Jacquelinovi a Quentinu Fillonovi Mailletovi. Teď na to konečně navázali Eric Perrot a Emilien Jacquelin, když ve sprintu rovněž brali první dvě pozice. Pro Perrota to byla první individuální výhra ve Světovém poháru.
  • Nechybělo moc a Francouzi se mohli radovat ze zisku kompletních stupňů vítězů. Quentin Fillon Maillet však zapomněl jít na trestné kolo a byla mu přičtena dvouminutová penalizace. Touto hrubkou se dost možná připravil i o vítězství.
  • Johannes Bø si pro vítězství ve stíhačce dojel ze 17. místa. Je to nejvyšší startovní číslo, se kterým v kariéře dokázal ovládnout stíhačku. S vyšším startovním číslem se nikdy neumístil ani na stupních vítězů.
  • Benedikt Doll při své poslední štafetě ve Světovém poháru nemusel poprvé v kariéře ani jednou dobíjet.
  • Soldier Hollow se stalo 16. střediskem, ve kterém Johannes Bø dokázal zvítězit. V tomto ohledu je na tom lépe jen Martin Fourcade, který triumfoval v 17 různých areálech.
  • Johan-Olav Botn se při svém třetím startu ve Světovém poháru dočkal premiérové bedny. Stal se tak již osmým norským reprezentantem, který v této sezóně skončil na stupních vítězů.
  • Dvacetiletá Julia Kinková při svém debutu dovezla německou štafetu do cíle na druhé příčce. V Soldier Hollow se přitom mezi elitou ukázala poprvé. V mužské štafetě své premiérové stupně vítězů oslavil Ital Patrick Braunhofer.
  • Na domácí půdě se američtí muži blýskli nejlepším štafetovým výsledkem od roku 1991. Tehdy byli rovněž čtvrtí. Na medaili čekají už od roku 1988. Ve sprintu pak domácí fanoušky potěšil Campbell Wright svým životním závodem, když dojel šestý.
  • Tereza Voborníková se společně se Suvi Minkkinenovou, Lisou Vittozziovou a Lou Jeanmonnotovou stala nejlepší střelkyní předposlední zastávky. Mezi muži se pak o prvenství podělil Vítězslav Hornig s Eliou Zenim a Justusem Strelowem. Všichni tito biatlonisté v individuálních závodech trefili 29 z 30 terčů.