Sobota, 5 října, 2024
DomůSportBiatlonFakta, čísla a zajímavosti ze SP v Östersundu

Fakta, čísla a zajímavosti ze SP v Östersundu

Světový pohár v Österundu nabídl nevšední výsledky a statistiky. Pár číselných i jiných zajímavostí si můžete přečíst tady.

• Poprvé od roku 2007 jsou v čele Světového poháru dva němečtí reprezentanti. Franziska Preußová a Philipp Nawrath navázali na Andreu Henkelovou a Michaela Greise.
  • V Östersundu jsme byli svědky hned několika premiér. Své první vítězství oslavili Lou Jeanmonnotová, Roman Rees a Philipp Nawrath. Nawrath přitom nikdy předtím nestál ani na stupních vítězů. Poprvé v kariéře se na pódium dostali Justus Strelow, Juni Arnekleivová a Vebjørn Sørum. Arnekleivová v medaili proměnila hned svůj desátý individuální start ve Světovém poháru, Sørum dokonce pátý.
  • Poprvé v historii nastoupil do štafetového závodu grónský tým. Smíšenou dvojici spolu utvořili sourozenci Slettemarkovi. V průběhu závodu byli dojeti o kolo.
  • Franziska Preußová jen během prvních dvou závodů v Östersundu nasbírala více bodů než za celou loňskou sezónu. Po pátečním sprintu měla na kontě 125 bodů, minulý ročník zakončila se 115 body.
  • Preußová byla hrdinkou, ale i smolařkou prvního kola Světového poháru. Ve všech třech závodech ji totiž těsně uniklo lepší umístění. V individuálu skončila druhá o 0,1 sekundy, ve sprintu jí medaile unikla o 0,7 sekundy, ve stíhačce pak v souboji o první místo podlehla Lou Jeanmonnotové 0,3 sekundy.
  • Norští biatlonisté odjíždějí z prvního kola SP bez jediného individuálního vítězství. To se naposledy stalo v ročníku 2016/17. Tenkrát Norové čekali na individuální triumf až do Antholze, kde ovládl hromadný start Johannes Bø.
  • Nepříliš zdařilý start do sezóny mají za sebou Francouzi, ti pro změnu poprvé od roku 2009 neměli v žádném individuálním závodě během prvního kola SP na stupních vítězů svého zástupce.
  • I přes absenci vítězství je momentálně v první desítce Světového poháru šest Norů. Nejvýše postavený je třetí Tarjei Bø.
  • Johannes Bø v Östersundu přerušil svou šňůru medailových závodů. Až do sobotního sprintu byl na stupních vítězů ve 23 závodech v řadě.
  • Lisa Vittozziová v každém z posledních pěti vytrvalostních závodů brala placku. Naposledy v indivuduálu chyběla na stupních vítězek na olympiádě v Pekingu, tam skončila až na 76. příčce. Od té doby vybojovala třetí, první, třetí, druhé a první místo.
  • Vítězství Lisy Vittozziové v individuálu bylo zároveň 100. individuálním pódiem italských biatlonistek ve Světovém poháru. Přesně polovinu z nich má na svědomí Dorothea Wiererová.
  • Sturla Lægreid poprvé v kariéře vyšel z úvodního kola SP medailově naprázdno.