Sobota, 12 října, 2024
DomůSportBiatlonFakta, čísla a zajímavosti ze SP v Oslu

Fakta, čísla a zajímavosti ze SP v Oslu

Světový pohár minulý týden vkročil do své závěrečné části. I když vrchol sezóny už mají biatlonisté za sebou, závody v Norsku rozhodně nenudily. Výraznou stopu zanechaly i české barvy.

• Dva biatlonisté si v Oslu vyjeli premiérové stupně vítězů. V individuálu se před domácím publikem blýskla třetím místem Ida Lienová, která přitom sezónu začínala v IBU Cupu a do Světového poháru se vrátila až v Antholzi. V hromadném startu se to podařilo Jesperu Nelinovi, který dojel rovněž třetí. Nelin byl dosud ve Světovém poháru nejlépe šestý.
  • Životní víkend má za sebou i Tereza Voborníková. V individuálu si pátým místem vylepšila o jednu příčku osobák. V sobotu pak zajela svůj dosud nejzdařilejší závod s hromadným startem, když skončila osmá. Vůbec poprvé v kariéře dojela Voborníková ve dvou po sobě jdoucích závodech v elitní desítce.
  • Poprvé v kariéře se mezi deset nejlepších v hromadném startu dostala i Anamarija Lampičová. Lampičová premiérově ve Světovém poháru dokázala zastřílet čistě položku ve stoje.
  • Na Holmenkollenu se rozhodlo o prvních glóbech sezóny. Hodnocení vytrvalostních závodů ovládli potřetí ve svých kariérách Lisa Vittozziová a Johannes Bø. Vittozziové se tak povedlo svůj triumf v této disciplíně obhájit. To se naposledy povedlo Heleně Ekholmové v roce 2012.
  • Hodnocení smíšených štafet ovládlo podeváté v historii Norsko. Norský tým v tomto ročníku nechyběl v žádném smíšeném závodě na stupních vítězů.
  • Johannes Bø má za sebou nejméně zdařilou zastávku v Oslu za posledních devět let. Poprvé od roku 2015 nebyl ani v jednom individuálním závodě na stupních vítězů, zároveň si nepřipsal ani výhru se štafetou. Při svých dvou posledních startech na domácí půdě v letech 2023 a 2019 přitom v obou případech ovládl všechny tři závody.
  • Poprvé v historii se na stupně vítězů ve smíšené disciplíně probojovalo Finsko. Suvi Minkkinenová a Otto Invenius pro Finsko získali první pódium po více než čtyřech letech. Naposledy se finský tým z placky ve Světovém poháru radoval v lednu 2020, když Kaisa Mäkäräinenová zvítězila v hromadném startu v Oberhofu. Ve štafetovém závodě Finsko čekalo na medaili 25 let. Finská mužská štafeta tehdy uspěla třetím místem v Ruhpoldingu.
  • Smíšenou štafetu dokončilo jen deset týmů, tedy méně než polovina. Do závodu odstartovalo 23 čtveřic.
  • Tarjei Bø je jediným biatlonistou z celého Světového poháru, který v žádném závodě v roce 2024 nevypadl z elitní desítky. Nejhůře letos skončil sedmý.
  • Benedikt Doll zůstává jediným nenorským vítězem závodu Světového poháru v tomto roce. Ovládl hned první sprint tohoto roku v Oberhofu. Od té doby už triumfovali pouze Norové.
  • Nejlépe v Oslu v individuálních závodech střílel Sturla Lægreid, který zasáhnul 39 ze 40 terčů. Mezi ženami patřilo prvenství Tereze Voborníkové, která trefila jen o jeden terč méně.