Sobota, 5 října, 2024
DomůSportBiatlonFakta, čísla a zajímavosti ze SP v Hochfilzenu

Fakta, čísla a zajímavosti ze SP v Hochfilzenu

I v Hochfilzenu se toho mnoho událo. Jednou z hlavních postav byl Tarjei Bø, který dosáhl několika zajímavých milníků.

• Tarjei Bø si ve sprintu připsal svou 13. výhru 13 let poté, co ve Světovém poháru triumfoval poprvé. Bylo to rovněž ve sprintu v Hochfilzenu. Jeho páteční triumf byl zároveň jeho jubilejním 60. umístěním na stupních vítězů.
  • Tarjei Bø je ve 35 letech nejstarším vítězem závodu Světového poháru za posledních osm let. Ve vyšším věku naposledy dokázal ovládnout závod SP Ole Einar Bjørndalen v Östersundu v roce 2015. Bylo mu tehdy 41 let.
  • Po 12 letech vede Tarjei Bø hodnocení Světového poháru. Naposledy odjížděl ve žlutém dresu rovněž z Hochfilzenu v roce 2011. Hned při další zastávce v Oberhofu o něj ale přišel.
  • Novou vedoucí závodnicí Světového poháru je Ingrid Tandrevoldová. Ta ve své kariéře ve žlutém zatím nastoupila v jediném závodě. Bylo to v hromadném startu v Le Grand Bornand v roce 2019. V tomto závodě skončila 12. a žlutý trikot přenechala pozdější vítězce Světového poháru Dorothee Wiererové.
  • Německá reprezentace se po úspěšném tažení v Östersundu potýkala s nákazou koronavirem a na výsledcích v individuálních závodech to bylo znát. Žádná z německých biatlonistek nepronikla ve sprintu ani ve stíhačce do první desítky.
  • Roman Rees vyhrál úvodní závod sezóny a šel do žlutého. Od té doby dokázal bodovat jen jednou 31. příčkou ve sprintu v Hochfilzenu a v celkovém pořadí se propadl o 20 pozic.
  • Francouzští muži momentálně nemají žádného svého zástupce v Top 15 Světového poháru. Nejvýše postaveným Francouzem je Eric Perrot na 16. místě. Za ním v těsném závěsu následují Emilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet a Fabien Claude.
  • Norové jsou naopak v sedmi v elitní desítce. Hromadného startu v Lenzerheide se budou moci zúčastnit všichni. Trenéři se ale budou muset rozhodnout, koho nenasadí do pátečního sprintu.
  • Norové si v rámci Světového poháru v mužské štafetě připsali devátý triumf v řadě. Jediným biatlonistou, který byl u každé této výhry, je Vetle Christiansen.
  • Potřetí za sebou se ve stejný den radovali z prvenství ve štafetě jak norští muži, tak norské ženy. Juni Arnekleivová má za sebou tři účasti ve štafetě ve Světovém poháru. Ani jednou se svým týmem neprohrála.
  • Obě italské štafety se v neděli umístily na čtvrtém místě. Samuela Comolová, Lisa Vittozziová, debutantka Beatrice Trabucchiová a Rebecca Passlerová tak dosáhly na nejlepší výsledek italské ženské štafety, ve které nebyla Dorothea Wiererová.
  • Velezkušený a přesný střelec Jakov Fak netrefil ve štafetě na ležce ani jeden terč. Ve Světovém poháru. To se ve Světovém poháru naposledy stalo Italce Nicole Gontierové. Ta kroužila pět trestných kol po stojce v Oberhofu v sezóně 2018/19.
  • Nejlépe postavenou Rakušankou ve Světovém poháru není Lisa Hauserová. Hauserová je v průběžném hodnocení 21., o jednu příčku výš je Anna Gandlerová, která na domácí půdě získala umístění v první desítce.
  • Jen tři biatlonistky z první desítky minulé sezóny již dokázaly v tomto ročníku vystoupat na pódium. Jsou jimi Lisa Vittozziová, Ingrid Tandrevoldová a Elvira Öbergová. Na medaili stále čekají Julia Simonová, Dorothea Wiererová, kterou v posledních týdnech limitují častá onemocnění a bolest zad, Hanna Öbergová, Markéta Davidová a Lisa Hauserová. Denise Herrmannová-Wicková a Anaïs Chevalierová-Bouchetová v březnu ukončily kariéru.