Papež František v indonéské Jakartě, která je první zastávkou na jeho cestě po jihovýchodní Asii, vyzval k posílení mezináboženského dialogu a varoval před netolerancí a náboženským extremismem, informují světové agentury.
Papežova cesta po jihovýchodní Asii, kde jsou křesťané na většině míst náboženskou menšinou, potrvá 12 dní. Po návštěvě Indonésie, která má nejpočetnější muslimské obyvatelstvo na světě, bude následovat Papua Nová Guinea, Singapur a Východní Timor.
Mezináboženský dialog je podle 87letého papeže „nezbytný k tomu, abychom mohli čelit společným výzvám, včetně boje proti extremismu a nesnášenlivosti, které se překrucováním náboženství snaží prosadit prostřednictvím klamu a násilí“. „Tímto způsobem lze odstranit předsudky a vytvořit atmosféru vzájemného respektu a důvěry,“ řekla hlava katolické církve v projevu k asi 300 politikům a náboženským představitelům v prezidentském paláci v Jakartě.
Indonésie má přibližně 280 milionů obyvatel a podle odhadů tvoří muslimové 87 procent populace. Indonéská ústava zaručuje svobodu náboženského vyznání.
V posledních letech došlo v zemi k několika případům extremistického násilí, včetně sebevražedných bombových útoků v letech 2021 a 2022, které provedly osoby napojené na skupinu Jamaah Ansharut Daulah (JAD), jež se inspiruje teroristy z organizace Islámský stát (IS).