Odbory veřejného sektoru požadují posílení sumy na platy v navrhovaném rozpočtu na příští rok. Usilovat budou o růst platových tarifů od ledna o deset procent. Dohodu s vládou o navýšení výdělků zaměstnanců veřejné sféry a státu chtějí mít do 18. září. Pokud ji neuzavřou, budou předáci o den později rozhodovat o dalším postupu.
Novinářům to po dnešním jednání předsedů a předsedkyň odborových svazů veřejného sektoru řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Osm ze 13 svazů veřejné sféry, které centrála zastřešuje, je od července kvůli platům ve stávkové pohotovosti. Zůstává v ní dál.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden oznámil, že vláda v připravovaném rozpočtu počítá se zvýšením částky na platy proti letošku o pět procent. Podle odborářů je v návrhu ale jen o 3,7 procenta peněz více. Požadují posílení částky o sedm až osm procent. Podle Středuly by to bylo po odečtení odvodů, které se státu vrátí, asi deset miliard korun. Vyjednávat předáci chtějí o navýšení tarifů pro všechny zaměstnance veřejných služeb a státu o deset procent.
„My dáváme čas do 18. září, abychom se dohodli. Věříme, že pokud bude vůle – a z naší strany rozhodně je, shodu do té doby najít můžeme. Do té doby platí stávková pohotovost odborových svazů,“ uvedl Středula. Zástupci odborů veřejné sféry se sejdou pak 19. září. Pokud se do té doby s vládou nedohodnou, rozhodnou o dalším postupu. Předák nevyloučil protesty.
Odbory požadovaly původně růst tarifů už od září pro všechny zaměstnance veřejného sektoru a státu o 15 procent. Poté požadavky zmírnily na deset procent a pak na sedm procent jen pro část lidí. Ministerstvo práce navrhovalo přidat o deset procent, nebo o sedm procent polovině pracovníků. Vláda nakonec minulý týden návrh omezila. Nabízela přidat dvěma pětinám zaměstnanců. Části z nich by tarif od září rostl o pět procent a části o tři procenta. V průměru by si tak část lidí polepšila asi o 925 korun hrubého měsíčně a druhá část o 867 korun. Odboráři to odmítli. Návrh označili za vyděračský. Ministři pak uvedli, že bez dohody s odbory tedy platy od září neporostou nikomu.
Odboráři dnes vládní postup znovu kritizovali. Podle nich je nepřípustné, aby kabinet podmiňoval navýšení výdělků ve veřejné sféře jejich souhlasem. Rozdílné přidání by dál deformovalo odměňování a platovou tabulku, řekli zástupci svazů.