Průměrný tenisový fanoušek má šedesát let. Jak pro něj nadchnout mladší generace? V dynamicky se vyvíjející době se pravidla tenisu prakticky nijak nemění. Inspirují k oživení systému pravidla používaná v soutěži UTS? Kdo jej prosazuje a stane se tato soutěž konkurencí ATP?
Sport pro seniory?
Byť patří tenis mezi nejpopulárnější sporty, v jedné oblasti ztrácí. Mezi mladými lidmi se zrovna obrovské popularitě netěší. Vždyť průměrný tenisový fanoušek má více než šedesát let.
Může vůbec sport s velmi tradičními a neměnnými pravidly výrazněji zaujmout mladší publikum? Navíc v dnešní dynamické době s tolika možnostmi pro trávení volného času. Z těchto otázek vznikla soutěž UTS. Pojďme se s ní blíže seznámit.
Ultimate Tennis Showdown
Soutěž UTS (Ultimate Tennis Showdown) vznikla právě z popudu zaujmout nastupující generace a přilákat bílému sportu více mladých nadšenců. A to zejména rychlostí a dynamikou.
Oproti tradičním zápasům se zde nehraje na gamy a sety. Zápasy jsou předurčeny k tomu, aby měly spád, a hrají se proto na čas.
Jednotlivé části hry trvají pouze osm minut. Kdo získá většinu ze čtyř částí, je vítězem zápasu. V případě vyrovnaného skóre rozhoduje náhlá smrt. Získáte dva míčky v řadě a utkání je vaše.
Jednotlivé čtvrtiny tak více připomínají tiebreak než klasický set. Hráči mají navíc možnost využít bonusovou kartu, její použití znamená možnost trojnásobku bodů za následující výměnu.
Autor projektu a jeho cíle
Tvůrcem UTS je Patrick Mouratoglou. Francouzský tenisový trenér a expert. Tenis je jeho životní láskou a rád by zvýšil jeho popularitu.
Bílý sport v jeho podání má zůstat tenisem, ale být více akční. A kritiku neřeší. O tom, jaký tenis bude úspěšnější v budoucnu, má rozhodnout jednoduše popularita.
Celý projekt ale nemá ani v nejodvážnějších představách nahradit turné ATP. Hráči mohou soupeřit v obou systémech najednou. Ten mladší zatím rozhodně zůstává spíše doplňkem.
Mimochodem, v solidní konkurenci se letos radoval Brit Draper. Uvidíme, jak si hráč číslo 61 žebříčku ATP přenese formu do nadcházející sezony.
Závěrem …
Pokus reformovat tak konzervativní sport, jako je tenis, je velice odvážný. Na jakékoliv rozsáhlé změny bychom, minimálně v blízkém časovém horizontu, rozhodně nevsadili.
Na druhou stranu, největší vzrušení přinášejí tradičně závěrečné části setů. A zkrácené hry jsou vůbec vrcholem každého setu. V tomto bodu míří Mouratoglouvy změny rozhodně dobrým směrem.
Zdroj: The Guardian, X