Sobota, 6 července, 2024
DomůSportOstatní sportyČeští házenkáři si zajistili účast na mistrovství světa

Čeští házenkáři si zajistili účast na mistrovství světa

Házenkářská reprezentace zvládla domácí odvetný duel baráže s Rumunskem o účast na mistrovství světa a kvalifikovala se na závěrečný turnaj. Po porážce 30:31 v Rumunsku tentokrát českému výběru výrazně pomohla podpora z hlediště brněnské Winning group arény.

Česko – Rumunsko 29:20 (15:9)

Češi vstoupili do utkání lépe a vypracovali si dílčí vedení 6:1. Během celé první půle si pak udržovali od soupeře odstup, Rumunům povolili snížit na maximálně na rozdíl tří branek a drželi zápas jasně ve své režii.

Svěřenci kouče Sabateho nakonec dovedli poločas do vítězného konce 15:9 a postup byl velmi blízko. Zároveň si však uvědomovali, že nesmí polevit v koncentraci a pokračovat v nastoleném tempu.

To koneckonců jasně potvrdili po návratu na palubovku. Rumuni museli rázem stahovat už devítigólové manko, což se vzhledem k herní pohodě Čechů zdálo jako nereálné.

Nakonec dokázal rumunský výběr částečně korigovat a snížil na rozdíl sedmi branek, jenže domácí držel výborným výkonem brankář Tomáš Mrkva, jenž větší komplikace nepovolil.

Poslední desetiminutovka se prakticky dohrávala

Před vstupem do závěrečné desetiminutovky tak bylo o postupujícím rozhodnuto. Zápas se tak pouze dohrával a po závěrečném hvizdu se Česko mohlo radovat z vítězství 29:20, které mu zajistilo účast na světovém šampionátu v příštím roce.

Ten bude pořádat hned trojice zemí, a to Chorvatsko, Dánsko a Norsko. Výborným střeleckým výkonem se prezentoval Matěj Klíma, který zatížil konto soupeře hned devíti brankami.

V této statistice mu zdatně sekundovali pivot Vít Reichl a Tomáš Piroch z pravé spojky. Mezi střelce se v jednom případě zapsal také již zmiňovaný gólman Mrkva. Sabateho však mohl těšit zejména vynikající týmový výkon.

Sestava a branky: Mrkva 1, Hrdlička – Hrstka 3, Piroch 4, J. Patzel, Štěrba 3, Reichl 3, Babák 1, Havran, Harabiš 1, Klíma 9, Nantl, Solák 1, Mořkovský 2, Zeman, Blecha 1.

Zdroj: Livesport