Sobota, 6 července, 2024
DomůSportOstatní sportyBoston Celtics slaví v NBA rekordní osmnáctý titul! Kdo se stal nejužitečnějším...

Boston Celtics slaví v NBA rekordní osmnáctý titul! Kdo se stal nejužitečnějším hráčem finálové série?

Basketbalisté Bostonu na své palubovce v pátém utkání série přehráli Dallas Mavericks (106:88). Finálovou sérii tak ovládli v poměru 4:1 na zápasy a slaví rekordní 18. titul v NBA, první po 16 letech.

Jaylen Brown nejužitečnějším hráčem

Luka Dončič prakticky sám dotáhl Mavericks do finále. Celtics každopádně šli za titulem od prvního utkání série. Nejlepší celek základní části hrál druhé finále za poslední tři roky. Ale na titul čekal již 16 let. To ještě řádil na palubovkách Paul Pierce, člen basketbalové síně slávy.

Jayson Tatum dlouholetá ikona Celtics, tak má již jistotu v klubové síni slávy, jelikož splnil cíl klubu i očekávání fanoušků a dovedl svůj celek k titulu. Ze současného kádru pouze Jrue Holiday slavil titul ještě v roce 2021, a to v dresu Millwaukee Bucks.

Ovšem nejužitečnějším hráčem finálové série se stal Jaylen Brown a obdržel tak cenu Bill Russell NBA finals NBA. Rozhodl o tom převážně heroický výkon ve druhém utkání finálové série. Z titulu se raduje i veterán Al Horford, jenž před prvním titulem odehrál 186 utkání v play off.

Brown ve finálové sérii v průměru zapisoval 20,8 bodu, 5,4 doskočených míčů a 5 asistencí. Lepší čísla sice vykazoval Jayson Tatum, ovšem Brown vynikal i v defensivní činnosti. Po právu si tak odnáší tuto ceněnou trofej, kterou například získal při všech 6 titulech Chicaga Bulls Michael Jordan.

Celtics nejúspěšnějším celkem historie NBA

Boston měl dnešní utkání pevně ve svých rukou již od první třetiny a po poločase vedl už dvojciferným rozdílem. Ve druhém poločase již výsledek utkání pouze kontroloval. Nejlepším střelcem domácího celku byl s 31 body právě Tatum, jehož doplnil 21 body Brown.

Mavericks již tradičně táhl Luka Dončič s 28 body, ovšem zůstal opět osamocen a na korunovaci Bostonu na domácí palubovce to prostě nestačilo. Opět se potvrdilo nepsané pravidlo NBA, že nikdy v historii neuspěl ve finále celek, jenž prohrával už 0:3 na zápasy.

Celtics se tak 18. titulem osamostatnili na čele historických tabulek před Los Angeles Lakers. Právě Lakers slavili titul v 17 případech, častěji hrál finále NBA. Boston ovšem pouze 5 finálových sérii prohrál a dostal se tak před svého rivala.