Čtvrtek, 4 července, 2024
DomůSportMotorsportMonako nabídlo těsný boj o pole position! Leclerc zazářil na domácí půdě,...

Monako nabídlo těsný boj o pole position! Leclerc zazářil na domácí půdě, Verstappen v kvalifikaci selhal

Zaplněné tribuny v ulicích Monaka měly možnost sledovat domácího oblíbence získat nejlepší pozici na startu nedělní velké ceny. Verstappen nenavázal na sérii pole positions a skončil šestý. Z první řady po boku Charlese Leclerca bude startovat mladý talent Oscar Piastri.

První část kvalifikace (Q1)

Podle očekávání zůstali za ostatními piloti týmu Kick Sauber. Valtteri Bottas na startu zaujme 19. příčku, Čou Kuan-jü 20. Švýcarské stáji trať v Monaku vůbec nesedí, Bottas ztratil na 18. místo 5 desetin sekundy.

Stejný rozdíl v časech byl i mezi 18. a 1. místem. Osmnácté místo patří prvnímu překvapivému jménu mezi vypadávajícími –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Sergiu Pérezovi. Závodník v barvách Red Bullu si v sezóně, po které mu končí kontrakt, zatím nevede ideálně.

Po VC Emilia Romagna přišel o druhé místo v šampionátu jezdců ve prospěch Leclerca a dá se očekávat, že Monačanův náskok se po víkendu navýší. Navíc může Péreze překonat i Lando Norris na McLarenu.

Z kvalifikace předčasně vypadl i Fernando Alonso. Španělskému veteránovi, jenž měl v loňské sezóně šanci VC Monaka vyhrát, patří 16. místo. Pouze na 17. místo stačil výkon Logana Sargeanta.

Q2

Po první části kvalifikace si závodníci dobře uvědomili, že velmi vyrovnané pole rozdělí nejmenší detaily. Přibylo tak jezdeckých chyb a několik pilotů se i opřelo o bariéry lemující trať, všichni ale prošli patnáctiminutovkou bez kolize.

Určitý pokrok od začátku sezóny udělal tým Alpine. Estebanu Oconovi utekla třetí část kvalifikace jen o pět setin sekundy. Pierre Gasly zajel v druhém kvalifikačním segmentu pátý nejrychlejší čas.

Druhá část kvalifikace byla konečnou pro Haas. Kevin Magnussen svůj čas z Q1 vylepšil jen nepatrně, a vybojoval tak 15. místo. Nico Hülkenberg skončil 12.

Sedmá řada patří dvěma pilotům, kteří v letošní sezóně získali oproti svým týmovým kolegům velmi málo bodů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Lanci Strollovi a Danielu Ricciardovi. Kanadský pilot sice dnes svého týmového kolegu porazil, na body ale bude v Monaku ze 14. startovní pozice pomýšlet těžko.

Q3

Na začátku bitvy o pole position vytrašil Leclerc domácí fanoušky, když si stěžoval v radiové komunikaci na zvláštní chování pedálů. Žádné problémy ale Monačana nezastavily v cestě za pole position. Potvrdil tak roli favorita. Podruhé bude mít možnost zvítězit na trati, u které vyrůstal.

Fantastickou kvalifikaci má za sebou Australan Piastri. Svůj McLaren postaví na startu na druhé místo. Norris byl krok za svým kolegou celý víkend, ale ze čtvrtého místa bude útočit na pódiové umístění.

Verstappen naopak nedokázal prodloužit šňůru výher v kvalifikaci, když při posledním pokusu sklouznul v první zatáčce a lehce narazil do bariéry. První rychlé kolo mu stačilo jen na šesté místo.

Mercedes může být s kvalifikací víceméně spokojen. George Russell opět přemohl Lewise Hamiltona a skončil pátý. Sedminásobný šampion bude startovat ze sedmé příčky.

Závod F1 je na programu v neděli v 15:00. V Monaku je královna motorsportu doprovázena i juniorskými kategoriemi F2 a F3.