Středa, 3 července, 2024
DomůSportHokejTohle je šest finalistů na cenu nejlepšího hráče roku od IIHF. Nechybí...

Tohle je šest finalistů na cenu nejlepšího hráče roku od IIHF. Nechybí dva Češi!

Letos podruhé bude IIHF (Mezinárodní hokejová federace) volit nejlepšího hráče roku. Cena, kterou loni vyhrál Connor Bedard, má nejlépe ilustrovat dovednosti, odhodlání, týmový úspěch a sportovní charakter na ledě i mimo něj. Česká reprezentace má v letošní nominaci hned dva zástupce. Romana Červenku a Lukáše Dostála.

Kritéria pro získání tohoto ocenění nejsou nijak složitá. Ucházet se může o cenu každý hráč, který hrál alespoň na jednom turnaji IIHF na jakékoli úrovni (mistrovství světa, U20 nebo U18) a současně nastupoval v nejvyšší domácí soutěži své věkové kategorie nebo lepší.

Vítěze má určit kombinace těchto dvou základních požadavků. O tom, kdo nakonec cenu získá, budou hlasovat zástupci médií a členové IIHF. Zatímco média tvoří 70 procent hlasů, členové IIHF zbývajících 30 procent.

Hráč mužské kategorie pro cenu nejlepšího hráče roku IIHF pro rok 2024 bude vyhlášen v pondělí 17. června. A kdo se o prestižní ocenění uchází?

Roman Červenka (CZE)

Veterán, legenda, lídr, kapitán a stále nesmírně platný hráč. Český útočník Roman Červenka patří i ve svých 38 letech mezi absolutní lídry týmu jak ve švýcarské nejvyšší soutěži, tak na reprezentačním kolbišti. Byl členem zlatého národního týmu před 14 lety a tento počin dokázal zopakovat také letos, coby kapitán českého výběru.

Lukáš Dostál (CZE)

Jestli ještě nedávno někdo pochyboval o brankářských kvalitách Lukáše Dostála, už nemusí. Třiadvacetiletý maskovaný muž má za sebou povedenou sezonu v Anaheimu a ještě povedenější vrchol na světovém šampionátu. Před turnajem by to málokdo řekl, ale právě on se stal jedním ze základních kamenů zlatého úspěchu na domácím mistrovství světa.

Kevin Fiala (SUI)

Pro švýcarský tým byl příchod Kevina Fialy v průběhu šampionátu naprostý jackpot. Už během sezony v NHL v dresu LA Kings se mu dařilo, posbíral 75 kanadských bodů za 30 branek a 45 nahrávek. Po vypadnutí z bojů o Stanley Cup pomohl Švýcarům vybojovat velmi cenné stříbrné medaile na MS. V Praze získal cenu MVP pro nejlepšího hráče turnaje, byl jmenován nejlepším útočníkem a zároveň se dostal do All-Star týmu turnaje.

Roman Josi (SUI)

Naprostá stálice a tvář Nashvillu Predators po vypadnutí v prvním kole play-off ani chvíli neváhal a vydal se do Prahy. Roman Josi vedl stříbrné Švýcary jako kapitán, později byl také vyhlášen jako nejlepší obránce turnaje. Rok co rok ukazuje neuvěřitelný přehled směrem dozadu i dopředu. Vždyť letos skončil v NHL na třetím místě kanadského bodování obránců. To už o něčem vypovídá.

Erik Karlsson (SWE)

Švédský obránce Erik Karlsson si i ve čtyřiatřiceti letech drží výkonnost hodně vysoko. Z týmového hlediska se mu sezona v Pittsburghu příliš nevydařila, neváhal tak přijet reprezentovat svou zemi na mistrovství světa. I díky němu dokráčeli Švédové k bronzovým medailím. S jedenácti body se umístil na šestém místě v turnajovém bodování.

John Tavares (CAN)

Posledním nominovaným je třiatřicetiletý kapitán javorových listů John Tavares. Velezkušený útočník Toronta Maple Leafs rovněž musel skousnout zklamání z nepovedené mise v NHL, proto se vydal do srdce Evropy, aby se pokusil se svými krajany vrátit titul mistrů světa na kanadskou půdu. To se mu nakonec nepodařilo. I tak byl ale pro Maple Leafs i Kanadu nepostradatelným článkem sestavy.