Ve Švédsku nám doslova za chvilku startuje tradiční mistrovství světa v juniorském hokeji do dvaceti let. Titul světových šampionů obhajují Kanaďané, ale podle odborníků a expertů na sázení, je juniorský tým Kanady řazen až na třetí pozici, za favorizované USA a domácí Švédy!
Já vím, řada z vás jistě namítne, že systém turnaje, který po účasti v pětičlenných skupinách, začne zápasy v play-off. A tam tipovat výsledky je naprosto nevyzpytatelné. Takže mistry světa mohou být třeba Finové nebo Slováci! Přesto, v souboji zámořských gigantů by měl podle prognóz být úspěšnější výběr USA. Kanada obhajuje první místo, bude útočit na zlatý hattrick a také na páté finále juniorského mistrovství světa za sebou. Podaří se jim to právě v silné konkurenci amerických hokejistů a domácích Švédů? Ve skupině mají Kanaďané domácí Švédy (spolufavorité turnaje), Finy, Němce a Lotyše.
Obecně se před startem šampionátu říká, že z nominace Kanady není cítit taková síla jako v minulých letech. A někteří zámořští kritici se dokonce obávají o konkurenceschopnost týmu a předpovídají „Javorovým listům“ možnou tvrdou srážkou s realitou už ve čtvrtfinále play-off.
Nesouhlasím, kvalita hokejistů je pořád veliká a přes méně zkušeností a velkých hvězd se naopak může vytvořit kompaktní mužstvo, které bude mít silnou motivaci se ukázat na mezinárodní scéně. V kanadském dresu bude řada borců, kteří mají potenciál se brzy prohánět po kluzištích v NHL. Jenže oproti loňsku nebude chybět nejen hodně skloňovaný Bedard, ale i další favorité pro start v NHL jako Wright, Fantilli či Stankoven.
Na aktuální soupisce Kanady U20 se nalézá pouze jeden pamětník loňského zlata Owen Beck. Trenér Letang si situaci uvědomuje, proto ještě ponechal volné místo v nominaci, které by rád obsadil některým z ostřílenějších borců, co už okusili NHL. Současný kouč Kanady v sezóně působí v klubu Sarnia Sting z OHL a má tak vynikající přehled o kanadských juniorech.
Vybíral mladíky především podle jejich aktuální formy. I proto nechal doma některé hokejisty, s nimiž se před několika měsíci na šampionát stoprocentně počítalo zejména kvůli „velkému jménu“. S čím se rozhodně v kanadském juniorském týmu nepočítalo, je složení stávající brankářské trojice. Mathis Rousseau ani Samuel St-Hilaire totiž v předchozích dvou draftech žádný klub z NHL nezaujali a ani nemají žádné zkušenosti s reprezentací. Ale pozor! Rousseau se každým rokem v Halifaxu v quebecké lize zlepšuje a letos už dosahuje vynikajících brankářských čísel. Nad devadesát procent úspěšností zásahů se dostal ve stejné soutěži jeho kolega St-Hilaire. Oba gólmani uspěli během závěrečného kempu a domů byl odeslán čtvrtý brankář Divicentis.Scott Ratzlaff měl před kempem odlišnou pozici. Odchytal výbornou minulou sezónu ve WHL a následně po něm při draftu sáhlo Buffalo. V létě si při Hlinka-Gretzky Cupu odbyl premiéru v dresu Kanada U18 a pomohl týmu k vítězství na turnaji. Dost pravděpodobně se s ním počítá jako s první volbou do branky pro klíčové zápasy. Muži s maskou jsou v Kanadě pod velkým drobnohledem, neboť podle části tamní hokejové veřejnosti se mladí kanadští gólmani neprosazují v NHL tolik, jak by se na kolébku hokeje patřilo.V obraně pak jistě fanoušky zaujme hlavně jméno Olivera Bonka. Syn bývalého českého reprezentanta a mistra světa z Vídně 1996 Radka Bonka, který se narodil už v kanadské Ottawě, kde působil jeho otec. Několik sezón hraje v OHL za London Knights. Může se pochlubit bilancí víc jak kanadského bodu na zápas. Hned v prvním kole draftu si ho vytáhla Philadelphie.
Ve velké pohodě jsou pak i povolaní beci z další kvalitní juniorské soutěže WHL. Tanner Molendyk sbírá víc jak bod na zápas. Ještě lépe je na tom Denton Mateychuk, který patří k nejproduktivnějším obráncům v této lize celkově. Letang bude chtít využít hlavně jejich rychlost. Velkou posilu pak juniorskému výběru poskytli Kačeři z Anaheimu, když na MS juniorů pustili Tristana Luneaua. Luneau už naskakuje za první tým Mighty Ducks a zkušenosti z dospělého hokeje získává také na farmě v AHL.
Mezi vrstevníky by měl být přirozeným vůdcem, výrazně podporovat ofenzívu jako pravák s dobrou střelou. Naopak na soupisku mezi obránci se nevešel třeba Owen Pickering. Pickeringa loni draftoval Pittsburgh v prvním kole hned za elitní dvacítkou hokejistů. Teď ale doplatil na slabší formu. Na rozdíl od svého bratrance z druhého kolena Dentona Mateychuka se tak na turnaj nepodívá.
Nejsledovanějším kanadským útočníkem a asi i celkově hokejistou bude Macklin Celebrini. Očekávaná jednička příštího draftu se výrazně prosazuje v univerzitní NCAA a má za sebou bodově velmi úspěšný šampionát „mistrovství světa osmnáctek“. Přestože už výrazně vyspěl a disponuje dostatečnými kilogramy na seniorský hokej, pořád je benjamínkem v týmu, je otázkou, zda zvládne všechen ten tlak a pozornost ustát.
Spolu s ním pak tvoří jádro týmu ofenzivní hráči z prvního kola letošního draftu jako Brayden Yager, Matthew Wood či Gordon Geekie, který sbírá bod za bodem v letošním ročníku WHL. Do dospělého hokeje naskočil také třeba Matthew Savoie, který by měl přinést potřebné zkušenosti.
Kouč Letang sází na ponechání si jednoho volného místa v sestavě. To podle posledních zpráv obsadí Matthew Poitras z Bostonu. Pro mnohé by to bylo překvapení! Sice se o něm spekulovalo jako o možné posile pro kanadskou juniorku, ale vzhledem k tomu, jak se etabloval v prvním týmu Bruins, asi jen málokdo čekal, že ho vedení Medvědů z Bostonu pustí na juniorský šampionát do Švédska.
Poitrase loni vybrali Bruins v druhém kole draftu. Po vynikajícím roce v OHL dostal šanci v předsezónním kempu. Tu chytil za pačesy, skvěle zapadl do mužstva a do juniorské ligy se už nevrátil. Stal se stabilním článkem týmu Bostonu Bruins v NHL. U hráčů v jeho situaci se často řeší, že už nechtějí na podobné turnaje jako je juniorský šampionát jezdit, a to hned ze dvou důvodů. Jednak už potřebují konfrontaci s dospělým hokejem a tam se dále rozvíjet. A za druhé při opuštění prvního týmu NHL na tři týdny riskují, že ztratí pracně vydobyté postavení a jejich místo zabere někdo jiný.
Konkurence je v zámořské NHL prostě obrovská. Mimo kanadskou nominaci zůstal třeba jeden z nejproduktivnějších hráčů WHL Andrew Cristall, jemuž skvěle vyšlo play-off na dubnovém „mistrovství světa osmnáctkách“. Do nominace Kanady U20 na světový šampionát se nevešel ani Jagger Firkus. Kvalitní pravák, který řádí také ve WHL, kde se pohybuje v bodování mezi čtyřmi nejlepšími borci v kanadském bodování.
Zdroj: IIHF