Česká republika se v příštích letech dočká zbrusu nového supermoderního hokejového chrámu. Pardubické zastupitelstvo odsouhlasilo v pondělí změnu územního plánu, takže investor Petr Dědek má zelenou. Co všechno má ale celý projekt obsahovat? Zdaleka se nejedná jen o multifunkční arénu.
V první řadě je potřeba říct, že tento projekt vznikne zcela bez investic města Pardubic. Celý komplex má hradit investor Petr Dědek ze svých zdrojů a zdrojů svých firem skupiny DD Invest. Takže zvednout ruku pro změnu územního plánu bylo pro zastupitelstvo města Pardubic o to jednodušší. Stavba naopak přinese městu nové zdroje příjmů.
Velkolepý projekt vyjde majitele Dynama Pardubic zhruba na ohromných osm miliard korun, včetně veškerého vybavení. Na první pohled se to jeví za hokejovou halu jako nesmyslně obrovská cifra. Tady však půjde o celý areál, nikoliv jen stavbu jedné velké budovy a parkoviště.
Právě na dostatečnou kapacitu parkovacích míst je kladen velký důraz. Kromě klasické parkovací plochy bude k dispozici také podzemní parkoviště a nadzemní parkovací dům.
Důraz na okolí
Další prvek, kterým se má projekt Petra Dědka odlišit od ostatních, je okolí arény. Nejedná se o klasickou stavbu uprostřed pole.
„Cílíme na jedinečnou stavbu ohleduplnou k přírodě i městu. Velkou pozornost jsme věnovali úpravě okolí haly. Jde nám o to, aby vznikl živý areál s obchody a službami,“ řekl pro web Dynama architekt Opočenský z architektonické kanceláře Opočenský Valouch Architekti.
„Pojetí celého záměru je v souladu s moderními požadavky z hlediska ekologie a hospodaření s energiemi. S tím souvisí zelené střechy, zpětné využití dešťových a odpadních vod nebo alternativních zdrojů energie,” píše pardubický klubový web.
Navíc celý projekt vyroste na historicky znehodnoceném území bývalé skládky komunálního odpadu z 60. a 70. let. To znamená, že skupina DD Invest se postará zároveň o rekultivaci zchátralého a dnes nevyužitého prostoru.
Kapacita a zázemí
Hlavní budovou celého komplexu bude samozřejmě hokejová aréna, jenž by měla po svém otevření dostat nálepku „nejmodernější v Evropě”.
„V roce 2027 by měla patřit k nejmodernějším v rámci technologií i ekologie. Budeme sledovat, co se ve světě děje a budeme se snažit ji doplnit o to nejlepší, co se zrovna naskytne,” vyprávěl Petr Dědek pro hokej.cz.
Nová aréna tak bude v oblasti sportovního odvětví vlastnit nejmodernější prvky, které současná technologie nabízí. Hned poblíž hlavní stavby se bude nacházet také tréninková hala a hotel. Tyto tři hlavní budovy budou propojeny.
Co se týče kapacity DD Areny, jak v současnosti stojí na grafických návrzích, měla by být po O2 aréně v Praze, druhou největší. Pojmout má více než 15 tisíc diváků. Konkrétní počet se bude odvíjet ještě podle rozvržení sektorů a sedaček.
Dále v tomto stavebním trojlístku budou ubytování pro sportovce, šatny, wellness, bazén nebo posilovna, jenž budou sloužit také veřejnosti. Počítá se také s kancelářskými prostory a dokonce i s poliklinikou.
Důraz je kladen také na kapacitu hotelu, která pojme 500 lůžek: „Ubytování je klíčové pro arénu ale i rozvoj města. Bez těchto kapacit se nedá ucházet o velké sportovní a kulturní akce,“ uvědomuje si Petr Dědek. V aréně chce pořádat až 100 akcí ročně, takže dodatečné zázemí bude potřeba.
Další nepostradatelnou součástí projektu bude okolí, tedy spousta zeleně, chybět nebude ani park.
Infrastruktura
Aby celé srdce hokejové arény dobře tlouklo, je potřeba mu umožnit plynulý chod. Aréna je záměrně strategicky umístěná u vnějšího městského okruhu, na který bude připojena ze dvou míst. Bylo důležité, aby provoz nijak neovlivnil dopravu města.
Takže nesmí chybět ani strategicky vyřešená dostupnost MHD či cyklistické spojení z centra Pardubic. Vše je řešeno tak, aby byla nová hala co nejjednodušeji dostupná úplně pro každého.
Ke slavnostnímu otevření má dojít v roce 2027. Extraligová sezona 2027/2028 by tedy měla být pro hokejové Dynamo premiérovou v novém prostředí.
Zdroj: HC Dynamo Pardubice, hokej.cz