Středa, 3 července, 2024
DomůSportFootballSlovinci se radují z historického postupu! Naopak Angličani pod palbou kritiky: Chápu...

Slovinci se radují z historického postupu! Naopak Angličani pod palbou kritiky: Chápu to, říká trenér Southgate

V Kolíně nad Rýnem se v úterý odehrál poslední zápas skupiny C, nejméně gólové skupiny šampionátu. Utkala se favorizovaná Anglie a Slovinsko doufající v první postup na evropském šampionátu. Toho se i dočkalo, jelikož po bezbrankové remíze skončilo na třetím místě a má jasné osmifinále.

Angličani jasně dominovali, gól však dát nedokázali. I přes držení míče okolo 72 procent a s dvanácti střelami, z nichž tři šly na bránu, utkání skončilo 0:0. Slovince podržel dobře chytající Jan Oblak, brankář působící v Atlétiku Madrid.

Slovinci si moc šancí v zápase nevytvořili, asi ta největší přišla už v páté minutě, kdy z hranice malého vápna hlavičkoval Šeško, jeho pokus ale neměl razanci a Pickford jej v pohodě chytil.

Ve 20. minutě se po krásné sérii přihrávek trefil Bukayo Saka, jeho branka ale byla velmi rychle Anglii odvolána kvůli ofsajdu. Deset minut před koncem první půle to z přímého kopu zkoušel Phil Foden, jeho pokus z 29 metrů ale Oblak nadvakrát zneškodnil.

Angličané si nadále vytvářeli zajímavé šance, žádnou z nich ale nedokázali využít. Ani Palmerova střela v první minutě nastavení stav nezměnila, a proto mohli Slovinsko oslavovat. Svěřencům Matjaže Keka se povedlo poprvé v historii národního týmu postoupit ze skupiny na evropském turnaji.

S trenérem Southgatem to nevypadá dobře

Ve skupině C skončili na třetím místě. S druhým Dánskem totiž remizovali, měli stejný počet bodů a stejné skóre. Rozhodoval tedy počet žlutých karet, kterých měli Slovinci o jednu víc. Ve skupině týmů na třetích místech už není o slovinském postupu pochyb.

Zatímco Slovinci slavili, Angličané se trápili. S pěti body a skórem 2:1 sice postoupili jako první ze skupiny, zdaleka ale nenaplnili očekávání. To vadí hlavně fanouškům, kteří po zápase bučeli a pískali. Odnesl to hlavně trenér Gareth Southgate, na kterého dokonce házeli i kelímky.

„Chápu tohle vůči mně a je to lepší, než kdyby to bylo vůči hráčům. Ale vytváří to neobvyklé prostředí pro fungování. Neviděl jsem žádný jiný tým, který by se kvalifikoval do osmifinále a zažíval něco podobného. Chápu to, nehodlám z toho ustupovat, ale jsem velmi hrdý na hráče, jak v něm fungují,“ vyjádřil se ke kritice Southgate.

Zdroj: UEFA, EURO 2024