Pondělí, 29 července, 2024
DomůSportFootballKrásná branka Simonse Oranjes nestačila. O titul mistrů Evropy si díky trefám...

Krásná branka Simonse Oranjes nestačila. O titul mistrů Evropy si díky trefám Kanea a Watkinse zahraje Anglie

Finálová dvojice sedmnáctého evropského šampionátu bude ve složení Španělsko a Anglie. Ostrované se do boje o nejprestižnější trofej starého kontinentu probojovali po výhře 2:1 nad Nizozemskem, kterému nestačila krásná trefa Simonse. Rozhodli Kane a střídající Watkins.

Bonus 500 Kč ZDARMA během celého EURO 2024Vsaď teď18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Středeční večer nabídl druhé semifinále fotbalového mistrovství Evropy. Angličané i Nizozemci už věděli, že v případě úspěchu na ně čeká v nedělním utkání Španělsko. Hráči z Pyrenejského poloostrova totiž v úterý porazili 2:1 Francii.

Oba trenéři postavili osvědčené sestavy, které se jim během německého turnaje vyprofilovaly. Ronald Koeman přitom poslal na pravé křídlo Donyella Malena, který nahradil v předchozích utkáních hrajícího Bergwijna.

Utkání začalo opravdu zostra. Hned první střela na bránu totiž skončila v síti. Už v 7. minutě ji zpoza vápna vyslal Xavi Simons, Pickford neměl šanci. O chvíli později mohli Angličané srovnat, ale Saka, stejně jako kapitán Kane, míč do branky nedostali.

Harry Kane srovnal z pokutového kopu

Chvíle kanonýra Bayernu Mnichov přišla ve 14. minutě, kdy na něj sudí Felix Zwayer po konzultaci s videorozhodčím písknul penaltu. Bart Verbruggen se po následné Kaneově střele natahoval marně – 1:1.

Utkání mohl ve třiadvacáté minutě překlopit na stranu Albionu Phil Foden, ale jeho pohotová rána byla zblokována obranou. Na druhé straně hlavičkoval po rohovém kopu Dumfries, obránce milánského Interu napálil břevno.

Branková konstrukce zazvonila po hodině hry také za Verbruggenem, z hranice vápna vypálil aktivní Foden, křídelník Manchesteru City ale pouze orazítkoval levou tyč. Následně musel kouč Oranjes střídat zraněného forvarda Depaye, nahradil ho Veerman.

Druhý poločas se stal taktickou bitvou

Do druhého poločasu sáhli oba kouči po jednom střídání. Na straně Oranjes dorazil místo Malena vysoký Weghorst. Gareth Southgate na trávník dortmundské arény vyslal namísto Trippiera zadáka Manchesteru United Luka Shawa.

Úvodní šanci druhého dějství si po krásném centru Veermana připsal důrazný Virgil van Dijk, ale Pickford se vytasil se skvělým zákrokem. Jinak se od začátku svižný zápas s potupujícím časem stával taktickou bitvou. Šlo o hodně.

Vzrušení přinesla až 79. minuta, kdy Angličané pěkně vykombinovali na pravé straně, a prudký centr Walkera poslal do sítě Saka. Radost Albionu ovšem zastavil ofsajd. Zápas tak pomalu, ale jistě směřoval do prodloužení.

To ovšem odmítla dvojice střídajících hráčů Anglie. Palmer vyslal do vápna Watkinse a ten z nenápadné akce prostřelil Verbruggena. Nizozemci už zareagovat nestihli.

Zdroj: ČT Sport, UEFA.com