Neděle, 29 září, 2024
DomůSportBiatlonNorské hvězdy propadly na domácím šampionátu. Znepokojivé, soudí Bjørndalen

Norské hvězdy propadly na domácím šampionátu. Znepokojivé, soudí Bjørndalen

Nikdo z mužského áčka nebyl na norském šampionátu lepší než sedmý. O minulém víkendu v Lillehammeru naopak zářili Johan-Olav Botn a Karoline Knottenová. Závodilo se i ve francouzském Les Tuffes, kde dvakrát zvítězila Océane Michelonová.

Johan-Olav Botn v Lillehammeru ovládl sprint i hromadný start, ale vlastně byl trochu zklamaný. „Nejsou ani blízko,“ narážel na členy A týmu, se kterými chtěl poměřit síly. Ve sprintu udělal Botn dvě chyby a se stejnou střelbou porazil Vebjørna Søruma o tři sekundy. Sturla Lægreid byl s jednou chybou a minutovou ztrátou sedmý. Johannes Dale-Skjevdal se krčil na 28. místě, Tarjei Bø dokonce až na 35. místě.

V hromadném startu si sice Tarjei polepšil na sedmé místo, ale se shodným střeleckým zápisem ztratil na vítězného Botna minutu. „Bylo to dost špatné. Musíme nazývat věci pravými jmény. Výsledková listina nelže,“ přiznal Tarjei Bø televizi TV2. Tak špatně na tom podle něj norské áčko na domácím šampionátu ještě nebylo. Zároveň si nemyslí, že by výsledky v letních závodech měly velkou vypovídající hodnotu směrem k zimě.

Jiného názoru je expert TV 2 Ole Einar Bjørndalen. „Výsledky jsou znepokojivé. Polovina týmu neobstála. I ostatní (mimo A tým) asi před závody tvrdě trénovali. Je možné, že elitní tým bude mít před začátkem sezóny trochu víc práce.“

Bjørndalen poukázal i na zdravotní problémy, které pronásledují norský tým. Kvůli nemoci v Lillehammeru nezávodili Johannes Thingnes Bø a Vetle Christiansen, Endreho Strømsheima zase trápí bolavá záda.

Spokojená naopak může být dva měsíce před startem sezóny Karoline Knottenová, která na norském šampionátu vyhrála oba závody před Ragnhild Femsteinevikovou.

Na prvním podniku Summer Tour ve francouzském Les Tuffes se to samé povedlo dvaadvacetileté Océane Michelonové. V souboji bezchybných střelkyň ve sprintu na 6 kilometrů porazila o 33 sekund Lou Jeanmonnotovou. Na cestě za druhým vítězstvím ve stíhačce ji nezastavily ani tři chyby. Druhou Julii Simonovou, která minula jen jednou, zdolala o 25 sekund. Simonové se nepovedl sprint, ve kterém skončila se dvěma chybami osmá. Ani běžecky ovšem na Michelonovou nestačila.

Sprint mužů na 7,5 kilometru vyhrál s jednou chybou Émilien Jacquelin, ve stíhačce ovšem po šesti chybách klesl až na páté místo. Uvolněné zlato tak získal Éric Perrot. Sice musel na tři trestná kola stejně jako Quentin Fillon Maillet, který startoval jako třetí ze sprintu těsně před ním, ale i tak byl v cíli o 15 sekund lepší.