Sobota, 6 července, 2024
DomůSportBiatlonNárodní šampionáty: Famózní Lou Jeanmonnotová a překvapený Johannes Bø

Národní šampionáty: Famózní Lou Jeanmonnotová a překvapený Johannes Bø

O tomto víkendu se jely dva nejsledovanější národní šampionáty. V Norsku vládli bratři Bøovi, což bylo překvapivé, protože Johannes toho zatím tolik neodtrénoval. Ve Francii zase potvrdila skvělou běžeckou formu Lou Jeanmonnotová. Náš přehled doplňuje rakouský šampionát, na kterém se předvedla Slovinka Anamarija Lampičová.

Francie: Jeanmonnotová a pak dlouho nikdo

Nejlepší biatlonistka letošního léta? Možná Lou Jeanmonnotová. Čtyřiadvacetiletá Francouzka se prosadila na pódium na Blinkfestivalu i ve Wiesbadenu. Na Fourcadově exhibici pro změnu dominovala běžkyním na lyžích. A teď se v La Féclaz stala dvojnásobnou mistryní Francie.

Sprint jí sice střelecky nevyšel (1+2), ale i tak vyhrála o pět sekund před Justine Braisazovou-Bouchetovou (1+1) a takřka o půl minuty před Gilonne Guigonnatovou (0+1). Pod stupni vítězek skončila Julia Simonová (1+2).

Stíhačku Jeanmonnotová (0+0+1+0) vyhrála dokonce o 2 minuty a 43 sekund před Océane Michelonovou (1+1+0+2). Podle francouzských novinářů jde možná o rekordní rozdíl na domácím šampionátu.

„Je to jenom léto, jenom kolečkové lyže, ale dodá vám do sebevědomí,“ sdělila vítězka webu SkiChrono.

Přes tři minuty ztrácely znovu třetí Guigonnatová (2+1+0+0) a čtvrtá Simonová (0+2+2+0). „Málokdy jsem měla takový pocit bezmoci. Neměla jsem žádnou energii,“ přiznala po závodě úřadující královna Světového poháru.

Sprint mužů ovládl na Stadionu Alexise Bœufa bezchybný Émilien Claude o 19 sekund před svým jmenovcem Émilien Jacquelinem (0+1) a o 22 sekund před Éricem Perrotem (1+1).

Quentin Fillon Maillet (1+0) sice na medaili ve sprintu těsně nedosáhl, ale ve stíhačce už předvedl mnohem lepší výkon a se střeleckou bilancí 0+0+1+2 zvítězil.

Druhou příčku udržel Jacquelin (1+0+2+1) a bronz připadl po nepovedené závěrečné stojce Fabienu Claudeovi (0+1+0+4).

Norsko: Překvapivý vítěz Johannes Thingnes Bø

Hlavní otázka norského šampionátu v Øvrebø: V jaké formě přijede Johannes Thingnes Bø, který se dosud připravoval pouze individuálně? Odpověď: V lepší, než by se dalo čekat.

Johannes Bø neminul ve sprintu ani jeden terč a zvítězil o 7 sekund před rychlým Endrem Strømsheimem (0+1). Rovněž čistý Johannes Dale-Skjevdal ztrácel na třetím místě 25 sekund, čtvrtý Sturla Lægreid dokonce 43 sekund.

„Bylo to velmi překvapivé. Nemyslel jsem si, že to půjde tak dobře,“ řekl pro TV2 vládce světového biatlonu.

Ve vyrovnaném hromadném startu byl nejlepší Tarjei Bø (1+1+1+0), který o 7 sekund zdolal stejně dobře střílejícího bratra (1+0+0+2). Mezi ně se ještě dostal Vebjørn Sørum (1+1+2+2).

Karoline Knottenová měla před norským šampionátem nepříjemný pád na kolečkových lyžích, který na ní ale očividně nezanechal žádné následky. S čistou střelbou vyhrála sprint skoro o půl minuty před Marit Skoganovou. V absolutním pořadí druhé místo těsně získala rovněž bezchybná juniorka Maren Kirkeeideová.

Knottenová skvěle odstřílela i hromadný start, minula pouze na úvodní ležce. Druhou Marthe Johansenovou (0+0+1+1) porazila těsně o tři sekundy. Bronz brala s více než minutovým odstupem Eline Grueová (0+0+2+0). Chyběla nemocná Ingrid Tandrevoldová.

A ještě jedna zajímavost: V kategorii do 17 let získala bronz Ingri Skjelbreidová Gjellandová, dcera trenéra českých žen Egila Gjellanda.

Rakousko: Rychlá Lampičová a překvapení mezi muži

Rakouský šampionát v Obertilliachu měl mezinárodní obsazení. Sprinty ale ovládli domácí, Felix Leitner a Lisa Hauserová.

Leitner zvítězil o 20 sekund před veteránem Simonem Ederem. V těsném kontaktu byli slovinští hosté Jakov Fak a Lovro Planko. Všichni stříleli za 0+1.

Stejně si na střelnici vedla i Hauserová, která díky tomu zvítězila o 15 sekund před Anamarijí Lampičovou (1+2).

Ve vytrvalostním závodě už byla úspěšnější bývalá slovinská běžkyně na lyžích, byť udělala 6 chyb (0+2+2+2). Hauserová (3+2+1+0) skončila se stejnou úspěšností se skoro dvouminutovou ztrátou pátá.

Překvapivé vítězství v individuálu si připsal Fredrik Mühlbacher (1+1+0+0). Druhého Leitnera (0+2+0+0) porazil při stejné střelbě o 10 sekund, třetího Edera (0+0+0+2) o 22 sekund. Čtvrtý Fak ztrácel už více než dvě minuty, byť střelecky okopíroval Edera.