Středa, 3 července, 2024
DomůSportBiatlonFakta, čísla a zajímavosti ze SP v Ruhpoldingu

Fakta, čísla a zajímavosti ze SP v Ruhpoldingu

Skvělý italský týden, pokračování norské nadvlády, napínavé závody až do konce i velké zvraty ve stíhacích závodech. Světový pohár v Ruhpodingu rozhodně nenudil.

• Švédky jako jediný tým dokázaly být na stupních vítězek ve všech čtyřech dosavadních štafetových závodech tohoto ročníku. Ani jednou však nevyhrály. Třikrát skončily druhé, jednou třetí.
  • Domácí Němci se ve štafetě probojovali na stupně vítězů i se dvěma trestnými koly. To se v Ruhpoldingu naposledy podařilo Norům v roce 2007. Ti tehdy i přes dvě trestná kola zvítězili.
  • Italové v rozmezí čtyř dnů dvakrát dojeli ve štafetě na třetí příčce. Od ročníku 1997/1998 je to poprvé, co stála italská mužská štafeta v rámci jedné sezóny více než jednou na stupních vítězů. Na týmovou medaili v Ruhpoldingu čekali 29 let.
  • Lukas Hofer má po čtvrteční štafetě na svém kontě 32 umístění na stupních vítězů (včetně štafet). To z něj společně s Andreasem Zingerlem činí nejúspěšnějšího italského muže v historii biatlonu.
  • Ingrid Tandrevoldová ve sprintu narušila nadvládu francouzských biatlonistek. Ty předtím ovládly sedm po sobě jdoucích závodů. Z Ruhpoldingu Francouzky odjíždí poprvé v tomto ročníku bez individuálního pódia.
  • Lisa Vittozziová nechyběla v Ruhpoldingu letos ani v minulém ročníku na pódiu v žádném individuálním závodě a získala zde čtyři medaile v řadě. Loni zde vyhrála vytrvalostní závod, v hromadném startu dojela do cíle druhá. Tentokrát jí patřila třetí příčka ve sprintu, ve stíhačce triumfovala.
  • V této sezóně biatlonisté odjeli 12 individuálních závodů a výhru už si připsalo pět různých Norů. Pět norských biatlonistů se na prvním místě stihlo prostřídat během devíti závodů (od sprintu v Hochfilzenu po stíhačku v Ruhpoldingu). Pro srovnání, 132 individuálních závodů ( včetně MS a ZOH) potřebovali Francouzi k tomu, aby pět jejich různých zástupců ovládlo individuální závod. To, co Norové zvládli během měsíce, Francouzům trvalo více než pět let. V období mezi lety 2015 až 2021 postupně triumfovali Jean-Guillame Beatrix, Martin Fourcade, Quentin Fillon Maillet, Emilien Jacquelin a Simon Desthieux.
  • Norové jsou po závodech v Ruhpoldingu na čele Světového poháru v šesti. Jediný, kdo z této šestice v této sezóně ještě nezvítězil, je čtvrtý Sturla Lægreid.
  • Julija Džimová a Jakov Fak v Ruhpoldingu sestřelili všech 40 terčů.
  • Markéta Davidová měla ve stíhačce nejlepší čistý čas. Zároveň se zlepšením o 35 míst stala skokankou dne.
  • Nejmladší účastnicí Světového poháru v Ruhpoldingu byla 18letá domácí závodnice Julia Tannheimerová. Ta se hned při svém debutu mezi elitou blýskla 15. místem.