Sobota, 6 července, 2024
DomůSportSiniaková hraje o postup do finále deblu, Macháč v semifinále čtyřhry vypadl

Siniaková hraje o postup do finále deblu, Macháč v semifinále čtyřhry vypadl

Macháč se poprvé na podání dostal ve čtvrté hře zápasu a svůj servis neudržel, což se ukázalo jako rozdílový moment úvodního dějství. Bopanna s Ebdenem využili hned svou první brejkovou příležitost a odskočili do vedení, které si v dalším pokračování pohlídali.

Také ve druhé sadě rozhodl jediný brejk ve čtvrtém gamu na 3:1, tentokrát ho však ve slavné Areně Roda Lavera zaznamenali Macháč a Čang Č’-čen. Česko-čínská dvojice dokázala pozvednout svůj výkon na podání i na příjmu, díky čemuž tenisté po zhruba hodině hry zápas vyrovnali.

Rozhodující pasáž utkání byla zároveň tou nejnapínavější. Macháč podobně jako v prvním setu neudržel vlastní servis a nechal soupeře odskočit na 1:3. Za stavu 2:5 však s Číňanem zabojovali, manko smazali a dotáhli se na 5:5.

O chvíli později čelili dalším kritickým okamžikům, když při podání Čang Č’-čena ztratili první tři výměny a museli odvracet tři mečboly soupeře. To se jim podařilo. V super tiebreaku o chvíli později už ale Bopanna, který se po turnaji stane nejstarší deblovou jedničkou v historii, s Ebdenem svou šanci využili a zápas ukončili.

Macháč s Čang Č’-čenem tak po dvou hodinách prohráli 3:6, 6:3, 6:7 (7:10) a turnaj pro ně končí v semifinále. Pro oba tenisty je však postup mezi nejlepší čtyřku deblu na grandslamovém turnaji největším úspěchem v dosavadní kariéře.

Tomáš Macháč a Číňan Čang Č’-čen (oba zády) gratulují Rohanu Bopannovi z Indie...

„Dneska to bylo o kousíček. První set jsme si zvykali na jejich tempo a zase na jinou hru. Potom jsme se rozehráli, ve druhém setu už jsme hráli mnohem líp a třetí set byl už od začátku hodně vyrovnaný,“ komentoval zklamaný Macháč.

Ve finále narazí turnajové dvojky Bopanna s Ebdenem na italskou dvojici Simone Bolelli, Andrea Vavassori, nebo na německé duo Yannick Hanfmann, Dominik Köpfer.

Prodlouží Siniaková finálovou sérii?

Siniaková si na Australian Open zahrála finále deblu v předešlých třech ročnících, v případě dnešního vítězství by tudíž svou už tak úspěšnou šňůru ještě natáhla. Na cestě mezi nejlepší čtyři páry v minulém kole s Australankou Storm Hunterovou vyřadily Barboru Krejčíkovou, která loni právě se Siniakovou v Melbourne triumfovala.

Nyní mají turnajové trojky před sebou další výzvu – v cestě jim stojí Elise Mertensová z Belgie a Sie Šu-wej z Tchaj-wanu, druhý nasazený pár soutěže.

Mladá hvězda vyzve loňskou šampionku

První semifinále ženského singlu svedlo proti sobě tenistky světového formátu. Američanka Gauffová, vítězka loňského US Open a světová čtyřka, už postupem mezi nejlepší čtveřici výrazně posunula své dosavadní maximum v Melbourne, v novém kalendářním roce navíc vyhrála všech deset svých dosavadních zápasů.

Australian Open

příloha iDNES.cz

Na opačné straně kurtu bude stát loňská vítězka a druhá tenistka světa Běloruska Sabalenková, pro kterou bude zápas odvetou za zářijové finále US Open. Právě ona totiž tehdy Gauffové podlehla a sledovala, jak mladá Američanka v domácím prostředí pozvedla trofej.

Obě tenistky se dosud utkaly šestkrát. Lepší bilanci má Gauffová, jež vyhrála ve čtyřech případech.

O finále bude hrát i přemožitelka Noskové

Jastremská je velkým překvapením letošního Australian Open. Ukrajinka, které v žebříčku patří až 93. místo, hraje v Melbourne mimořádný turnaj a nyní může přidat i bonus v podobě postupu do finále. Cestou mezi nejlepší čtyři tenistky vyřadila i dvě Češky – v prvním kole Markétu Vondroušovou a naposled ve čtvrtfinále Lindu Noskovou.

Mírnou favoritkou zápasu však bude patnáctá hráčka světa Čeng Čchin-wen. Také mladá Číňanka hraje svůj zatím nejlepší grandslam kariéry. Loni se na US Open prodrala do čtvrtfinále, nyní v Melbourne už je o kolo dál. Podaří se Čeng Čchin-wen své maximum ještě pozdvihnout?

Obě hráčky se proti sobě postaví poprvé.

Čtvrteční program (začátky SEČ)

Arena Roda Lavera (3:00): Macháč, Čang Č’-čen (ČR/Čína) – Bopanna, Ebden (2-Indie/Austr.), Bolelli, Vavassori (It.) – Hanfmann, Köpfer (Něm.), 9:30 Gauffová (4-USA) – Sabalenková (2-Běl.), Jastremská (Ukr.) – Čeng Čchin-wen (12-Čína).

Arena Margaret Courtové: 5:00 Siniaková, Hunterová (3-ČR/Austr.) – Mertensová, Sie Šu-wej (2-Belg./Tchaj-wan).