Sobota, 6 července, 2024
Google search engine
DomůEkonomikaKVIFF 2024: Program, hosté, termín zahájení, ceny a kina

KVIFF 2024: Program, hosté, termín zahájení, ceny a kina

728x90

Termín zahájení a kdy končí KVIFF 2024

58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční v termínu od 28. června do 6. července 2024. Slavnostní zahájení i zakončení se tradičně odehraje ve velkém sálu hotelu Thermal. Budova hotelu se nachází na okraji lázeňské zóny v samotném srdci Karlových Varů. Tato brutalistní stavba byla dokončena v roce 1976 a od začátku se o ní uvažovalo jako o hlavním centru festivalového dění.

Vstupenky a Festival Pass – ceník 2024

Chcete v Karlových Varech zhlédnout některý z festivalových snímků? Máte dvě možnosti. Tou komplexnější je Festival Pass, se kterým získáte každý den až tři vstupenky na tři různé filmy. Rezervace lístků probíhá prostřednictvím aplikace Vodafone KVIFF Guide 2024 nebo na pokladnách přímo na místě. Festival Pass je k dispozici v několika variantách – jednodenní, třídenní, pětidenní a na celý festival.

Ceny Festival Passu na MFF KV 2024
Festival PassCenaCena se slevou*
1 den480 Kč420 Kč
3 dny1080 Kč900 Kč
5 dní1600 Kč1350 Kč
Celý festival2190 Kč1970 Kč
* Sleva je poskytnuta pouze na základě platného dokladu a platí pro studenty, důchodce a držitele karty ZTP.

Festival Pass přináší další výhody, například vstup na tiskové konference v hotelu Thermal (v případě nezaplnění sálu novináři), možnost využívat festivalová kola a autobusy či slevy na vstupné do vybraných turistických lokalit v Karlovarském kraji. Držitelé Festival Passu se na filmy mohou dostat i bez vstupenky – 5 minut před začátkem promítání mohou obsadit případná volná místa v sálu (místa nejsou garantovaná, rozhoduje pořadí čekajících).

Pokud o Festival Pass nestojíte nebo jste již vyčerpali denní limit vstupenek, můžete si zakoupit lístky na konkrétní představení. Ceny vstupného byly stanoveny na 140 Kč, zlevněné vstupné činí 120 Kč. Rezervace a prodej vstupenek se spouští každý den v 7:00, a to jen na filmy, které se promítají téhož a následujícího dne. Výjimku tvoří pouze 27. červen, tedy den spuštění předprodeje, kdy můžete od 9:00 rezervovat a zakoupit vstupenky na první dva dny festivalu.

KVIFF.TV: Kde sledovat karlovarský filmový festival online?

Chcete mít v průběhu festivalu neustálý přehled o veškerém dění, živě sledovat hlavní události a další původní videoobsah? Stačí naladit KVIFF.TV. Tato platforma je dostupná všem zájemcům online. Po celý rok zde najdete bohatou knihovnu s více než 700 filmy, které vybral dramaturgický tým karlovarského festivalu ve spolupráci s distribuční společností Aerofilms. Během festivalu se z KVIFF.TV stává oficiální festivalová televize.

Přenosy a videa z karlovarského festivalu najdete v záložce Live. Tento typ obsahu bývá k dispozici zdarma a pro jeho sledování se nemusíte ani registrovat. Přehrávání filmů z knihovny je zpoplatněné. Cena za jeden film obvykle činí zhruba 80 Kč. Pravidelným návštěvníkům platformy se vyplatí měsíční (160 Kč) nebo roční předplatné (1 700 Kč).

Aplikace KVIFF.TV: Kde ji stáhnout?

Obsah KVIFF.TV přehrajete přímo v prohlížeči notebooku, PC nebo telefonu. K dispozici máte také aplikaci KVIFF.TV pro chytré televize Samsung, LG a televize s Android TV (pro kompatibilní modely od výrobců Sony, Philips, Panasonic, TCL, Hisense či Google TV). U televizí Samsung a LG najdete KVIFF.TV v seznamu aplikací, v případě systému Android TV si aplikaci stáhnete v obchodě Google Play.

Program KVIFF 2024

Z dosud zveřejněných částí programu je zřejmé, že festival pokračuje v tradici premiér klasických českých filmů vybraných pro digitální restaurování. V letošním roce se diváci mohou těšit na Stíny horkého léta. Film vznikl v roce 1977 pod taktovkou Františka Vláčila. Drama s Jurajem Kukurou a Martou Vančurovou v hlavních rolích bylo rok po natočení uvedeno v soutěži 21. ročníku MFF Karlovy Vary a odneslo si Křišťálový glóbus pro nejlepší film.

V rámci ojedinělé retrospektivy přinese festival kinematografickou reflexi díla Franze Kafky. Divákům nabídne filmy od tvůrců jako Orson Welles, Martin Scorsese, Steven Soderbergh nebo Ousmane Sembene. Milovníci českých filmů se mohou těšit na snímky Jana Němce či Vladimíra Michálka. Retrospektiva s názvem „Touha stát se Indiánem: Kafka a film“ bude uvedena v roce, kdy uběhne přesně století od úmrtí slavného spisovatele.

V Hlavní soutěži na KVIFF 2024 se objeví následující filmy:

Hlavní soutěž
NázevRežie, původ a délka
Až na věky (Elskling)Lilja Ingolfsdottir; Norsko; 101 min
Banzo (Banzo)Margarida Cardoso; Portugalsko, Francie, Nizozemsko; 127 min
Ema a smrtihlav (Ema a smrtihlav)Iveta Grófová; Slovenská republika, Česká republika; 129 min
Host a ryba třetího dne (Drie dagen vis)Peter Hoogendoorn; Nizozemsko, Belgie; 85 min
Mord (Mord)Adam Martinec; Česká republika, Slovenská republika; 85 min
Náhlý záblesk hlubších věcí (A Sudden Glimpse to Deeper Things)Mark Cousins; Velká Británie; 88 min
Na kordy (Cì xīn qiè gŭ)Nelicia Low; Singapur, Tchaj-wan, Polsko; 109 min
Oslava (Proslava)Bruno Anković; Chorvatsko, Katar; 86 min
Panoptikon (Panoptikoni)George Sikharulidze; Gruzie, Francie, Itálie, Rumunsko; 95 min
Světýlka (Světýlka)Beata Parkanová; Česká republika, Slovenská republika; 76 min
Xoftex (Xoftex)Noaz Deshe; Německo, Francie; 99 min
Zákoutí lásky (Ai ni ranbou)Yukihiro Morigaki; Japonsko; 105 min

V soutěži Proxima se objeví následující filmy: 

Soutěž Proxima
NázevRežie, původ a délka
Bez duše (Fără suflet)Anja Kreis; Německo, Moldávie, Francie; 95 min
Bezvětří (Bezvetrije)Pavel G. Vesnakov; Bulharsko, Itálie; 93 min
Cabo Negro (Cabo Negro)Abdellah Taïa; Francie, Maroko; 76 min
Cizinec (Ju wai ren)Zhengfan Yang; USA, Čína, Nizozemsko, Norsko, Francie; 113 min
Druhá šance (Second Chance)Subhadra Mahajan; Indie; 104 min
Chlorofyl (Clorofilla)Ivana Gloria; Itálie; 75 min
Když přišla noc (Vino la noche)Paolo Tizón; Peru, Španělsko, Mexiko; 95 min
Lapilli (Lapilli)Paula Ďurinová; Slovenská republika, Německo; 65 min
Něco tady nesedí (Hiçbir şey yerinde değil)Burak Çevik; Turecko, Německo, Jižní Korea; 76 min
Od marca do mája (Od marca do mája)Martin Pavol Repka; Česká republika; 85 min
Trans memoria (Trans Memoria)Victoria Verseau; Švédsko, Francie; 72 min
Tropicana (Tropicana)Omer Tobi; Izrael, Kanada; 82 min

Další prezentované filmy, mimo jiné i ty reflektující umělecký odkaz Franze Kafky najdete na stránkách festivalu.

Soutěže a ceny na filmovém festivalu

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary patří mezi nespecializované festivaly se soutěží celovečerních filmů. Největším tahákem je pochopitelně Hlavní soutěž festivalu, v rámci které se uděluje:

Před dvěma lety byla poprvé představena soutěž Proxima, která nahradila soutěž Na východ od Západu. Proxima se zaměřuje na autory čekající na objevení i renomované filmaře hledající nové definice své tvorby. Na vítěze čeká:

Kromě těchto ocenění se v Karlových Varech každoročně udělují:

Kinosály MFF Karlovy Vary: Přehled, mapa a kapacita diváků 

Ve kterých kinosálech se snímky promítají? Základnu festivalu tvoří hotel Thermal, kde se nachází hned šest sálů včetně toho největšího pro 1 131 diváků. Ve stejné budově najdete i nejmenší sál celého festivalu. Ten pojme pouhých 63 diváků. Kromě hotelu Thermal se festivalové kinosály nacházejí na dalších šesti místech, například v Grandhotelu Pupp, Divadle Husovka nebo v Karlovarském městském divadle.

KinosálPočet sedadel
Velký sál (hotel Thermal)1131
Grandhotel Pupp416
Karlovarské městské divadlo296
Kongresový sál (hotel Thermal)264
Malý sál (hotel Thermal)243
Kino Čas218
Lázně III198
Kino Drahomíra123
Divadlo Husovka96
Kinosál A (hotel Thermal)70
Kinosál B (hotel Thermal)70
Kinosál C (hotel Thermal)63

Mapa: Kde leží kina?

Plánujete navštěvovat projekce v různých kinosálech? Podívejte se, kde jednotlivá kina leží. I trasu mezi nejvzdálenějšími sály pěšky urazíte za zhruba půl hodiny.

Partneři 58. filmového festivalu v Karlových Varech

Festival tradičně vzniká za podpory Ministerstva kultury. Složení partnerů doznalo oproti předchozímu ročníku značných změn. Ve skupině hlavních partnerů se nově objevuje společnost Sev.en Česká energie, za kterou stojí Pavel Tykač. K partnerům se přidala investiční skupina DRFG, GeeToo Holding a ČEZ. Novinkou je také podpora společností EY či Carollinum.

Mezi hlavní mediální partnery patří například Česká televize, Český rozhlas Radiožurnál, Právo nebo Reflex. Kompletní seznam partnerů najdete na oficiálních stránkách festivalu.

Plakát KVIFF 2024

Vizuál k 58. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech tradičně připravilo Studio Najbrt. I letos vizuál pracuje s číslicí ročníku festivalu. Jako inspirace pro zobrazení čísla 58 posloužil zjednodušený půdorys hotelu Thermal. Výsledkem je abstraktní černobílý motiv jednoho čtverce a tří kruhů. Autory vizuálu jsou designér Jonatan Kuna, animátor Zdeněk Trinkewitz a art director Aleš Najbrt.

KVIFF 2024|kviff.com

Hvězdy, hosté a speciální ceny 2024

Na úvod filmového festivalu ve Varech vystoupí i britská hudební skupina Kosheen, která zahraje před hotelem Thermal. Jaké další světové hvězdy do Karlových Varů letos zavítají? Mezi hosty se objeví hvězda Pirátů z Karibiku nebo snímku Králova řeč Geoffrey Rush. Ten před dvěma lety na festivalu v Karlových Varech převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Geoffrey Rush|Profimedia

Letos usedne Geoffrey Rush na festivalu mezi odbornou porotu. Spolu s ním se v ní objeví i americká producentka Christine Vachonová, maďarský režisér, scenárista a hudební skladatel Gábor Reisz, islandský spisovatel a scenárista Sjón nebo česká herečka Eliška Křenková.

Na Karlovarský filmový festival letos přijede také představitel Aragorna z Pána Prstenů Viggo Mortensen. Kromě své nejslavnější role se Mortensen objevil v roli svérázného řidiče v oscarovém snímku Zelená kniha nebo jako otec putující se svým synem postapokalyptickou krajinou ve filmu Cesta podle stejnojmenné knižní předlohy Cormaca McCarthyho.

Viggo Mortensen|Profimedia

Mortensen na festival přiveze westernový snímek Až na konec světa. Kromě toho, že film režíroval a ztvárnil v něm hlavní roli, je Mortensen zároveň i autorem scénáře a hudby.  

Dorazí i britský herec Clive Owen, kterého mnozí pamatují pro jeho roli ve filmech jako Potomci lidí nebo Královna Alžběta: Zlatý věk.

Clive Owen|Profimedia

Další hvězdou bude rodák z Barcelony Daniel Brühl, který se blýskl v roli legendárního závodníka Niki Laudy ve snímku Rivalové. Brühl patřil také k hvězdám filmů jako Kapitán Amerika: Občanská válka, Na západní frontě klid nebo Kingsman: První mise. Umělec se španělsko-německými kořeny ve Varech převezme Křišťálový glóbus a uvede svůj režisérský debut Soused z roku 2021.

Daniel Brühl|Profimedia

Letošník KVIFF navštíví také oscarový režisér Steven Soderbergh, mezi jehož díla patří drogové drama Traffic – Nadvláda gangů. Soderbergh na festivalu uvede své snímky Kafka a Mr. Kneff v rámci kafkovské sekce.

Steven Soderbergh|Profimedia

Na karlovarský filmový festival přijede také ukrajinský filmař Oleh Sencov, který je zároveň i občanský aktivista a bývalý vězeň Kremlu. V současné době je Sencov poručíkem ukrajinské armády a jako takový se účastní i bojů na frontě.

Organizátoři již oznámili, kdo v roce 2024 získá Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii. Ocenění na slavnostním zakončení 58. ročníku festivalu převezme herec Ivan Trojan. Při příležitosti Trojanova ocenění bude v Karlových Varech uveden film Karamazovi. Festival vzdá poctu také Francine Maislerové, slavné castingové režisérce. Jde o pokračování nové tradice, při níž organizátoři oceňují významné osobnosti filmového průmyslu. Cílem ocenění je přinést větší pozornost k méně viditelným, ale důležitým filmovým profesím.

KVIFF 2024: Program, hosté, termín zahájení, ceny a kina

Největší skandály a trapasy KVIFFu – facky a divoká líbačka! • Videohub

Historie MFF Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se pyšní mnoha přízvisky. Jedná se o největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě. Spolu se slavnými festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu je KVIFF zařazen do kategorie A, tedy do skupiny nespecializovaných festivalů se soutěží celovečerních hraných filmů.

Historie festivalu sahá až do roku 1946, kdy se ještě v Mariánských Lázních uskutečnil první ročník. O rok později již festival hostily Karlovy Vary, kde se tato filmová slavnost koná dodnes. Mezi lety 1959 až 1993 se karlovarský festival na základě rozhodnutí Československa a Sovětského svazu ob rok střídal s tím moskevským. Od roku 1994, kdy se organizace festivalu ujal tým v čele s hercem Jiřím Bartoškou a filmovou publicistkou Evou Zaoralovou, se opět koná každoročně.

Karlovarská dolcevita. Co dělat v Karlových Varech, když nejste v kinosále

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Populární články

BLOG

KVIFF 2024: Program, hosté, termín zahájení, ceny a kina

728x90

Termín zahájení a kdy končí KVIFF 2024

58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční v termínu od 28. června do 6. července 2024. Slavnostní zahájení i zakončení se tradičně odehraje ve velkém sálu hotelu Thermal. Budova hotelu se nachází na okraji lázeňské zóny v samotném srdci Karlových Varů. Tato brutalistní stavba byla dokončena v roce 1976 a od začátku se o ní uvažovalo jako o hlavním centru festivalového dění.

Vstupenky a Festival Pass – ceník 2024

Chcete v Karlových Varech zhlédnout některý z festivalových snímků? Máte dvě možnosti. Tou komplexnější je Festival Pass, se kterým získáte každý den až tři vstupenky na tři různé filmy. Rezervace lístků probíhá prostřednictvím aplikace Vodafone KVIFF Guide 2024 nebo na pokladnách přímo na místě. Festival Pass je k dispozici v několika variantách – jednodenní, třídenní, pětidenní a na celý festival.

Ceny Festival Passu na MFF KV 2024
Festival PassCenaCena se slevou*
1 den480 Kč420 Kč
3 dny1080 Kč900 Kč
5 dní1600 Kč1350 Kč
Celý festival2190 Kč1970 Kč
* Sleva je poskytnuta pouze na základě platného dokladu a platí pro studenty, důchodce a držitele karty ZTP.

Festival Pass přináší další výhody, například vstup na tiskové konference v hotelu Thermal (v případě nezaplnění sálu novináři), možnost využívat festivalová kola a autobusy či slevy na vstupné do vybraných turistických lokalit v Karlovarském kraji. Držitelé Festival Passu se na filmy mohou dostat i bez vstupenky – 5 minut před začátkem promítání mohou obsadit případná volná místa v sálu (místa nejsou garantovaná, rozhoduje pořadí čekajících).

Pokud o Festival Pass nestojíte nebo jste již vyčerpali denní limit vstupenek, můžete si zakoupit lístky na konkrétní představení. Ceny vstupného byly stanoveny na 140 Kč, zlevněné vstupné činí 120 Kč. Rezervace a prodej vstupenek se spouští každý den v 7:00, a to jen na filmy, které se promítají téhož a následujícího dne. Výjimku tvoří pouze 27. červen, tedy den spuštění předprodeje, kdy můžete od 9:00 rezervovat a zakoupit vstupenky na první dva dny festivalu.

KVIFF.TV: Kde sledovat karlovarský filmový festival online?

Chcete mít v průběhu festivalu neustálý přehled o veškerém dění, živě sledovat hlavní události a další původní videoobsah? Stačí naladit KVIFF.TV. Tato platforma je dostupná všem zájemcům online. Po celý rok zde najdete bohatou knihovnu s více než 700 filmy, které vybral dramaturgický tým karlovarského festivalu ve spolupráci s distribuční společností Aerofilms. Během festivalu se z KVIFF.TV stává oficiální festivalová televize.

Přenosy a videa z karlovarského festivalu najdete v záložce Live. Tento typ obsahu bývá k dispozici zdarma a pro jeho sledování se nemusíte ani registrovat. Přehrávání filmů z knihovny je zpoplatněné. Cena za jeden film obvykle činí zhruba 80 Kč. Pravidelným návštěvníkům platformy se vyplatí měsíční (160 Kč) nebo roční předplatné (1 700 Kč).

Aplikace KVIFF.TV: Kde ji stáhnout?

Obsah KVIFF.TV přehrajete přímo v prohlížeči notebooku, PC nebo telefonu. K dispozici máte také aplikaci KVIFF.TV pro chytré televize Samsung, LG a televize s Android TV (pro kompatibilní modely od výrobců Sony, Philips, Panasonic, TCL, Hisense či Google TV). U televizí Samsung a LG najdete KVIFF.TV v seznamu aplikací, v případě systému Android TV si aplikaci stáhnete v obchodě Google Play.

Program KVIFF 2024

Z dosud zveřejněných částí programu je zřejmé, že festival pokračuje v tradici premiér klasických českých filmů vybraných pro digitální restaurování. V letošním roce se diváci mohou těšit na Stíny horkého léta. Film vznikl v roce 1977 pod taktovkou Františka Vláčila. Drama s Jurajem Kukurou a Martou Vančurovou v hlavních rolích bylo rok po natočení uvedeno v soutěži 21. ročníku MFF Karlovy Vary a odneslo si Křišťálový glóbus pro nejlepší film.

V rámci ojedinělé retrospektivy přinese festival kinematografickou reflexi díla Franze Kafky. Divákům nabídne filmy od tvůrců jako Orson Welles, Martin Scorsese, Steven Soderbergh nebo Ousmane Sembene. Milovníci českých filmů se mohou těšit na snímky Jana Němce či Vladimíra Michálka. Retrospektiva s názvem „Touha stát se Indiánem: Kafka a film“ bude uvedena v roce, kdy uběhne přesně století od úmrtí slavného spisovatele.

V Hlavní soutěži na KVIFF 2024 se objeví následující filmy:

Hlavní soutěž
NázevRežie, původ a délka
Až na věky (Elskling)Lilja Ingolfsdottir; Norsko; 101 min
Banzo (Banzo)Margarida Cardoso; Portugalsko, Francie, Nizozemsko; 127 min
Ema a smrtihlav (Ema a smrtihlav)Iveta Grófová; Slovenská republika, Česká republika; 129 min
Host a ryba třetího dne (Drie dagen vis)Peter Hoogendoorn; Nizozemsko, Belgie; 85 min
Mord (Mord)Adam Martinec; Česká republika, Slovenská republika; 85 min
Náhlý záblesk hlubších věcí (A Sudden Glimpse to Deeper Things)Mark Cousins; Velká Británie; 88 min
Na kordy (Cì xīn qiè gŭ)Nelicia Low; Singapur, Tchaj-wan, Polsko; 109 min
Oslava (Proslava)Bruno Anković; Chorvatsko, Katar; 86 min
Panoptikon (Panoptikoni)George Sikharulidze; Gruzie, Francie, Itálie, Rumunsko; 95 min
Světýlka (Světýlka)Beata Parkanová; Česká republika, Slovenská republika; 76 min
Xoftex (Xoftex)Noaz Deshe; Německo, Francie; 99 min
Zákoutí lásky (Ai ni ranbou)Yukihiro Morigaki; Japonsko; 105 min

V soutěži Proxima se objeví následující filmy: 

Soutěž Proxima
NázevRežie, původ a délka
Bez duše (Fără suflet)Anja Kreis; Německo, Moldávie, Francie; 95 min
Bezvětří (Bezvetrije)Pavel G. Vesnakov; Bulharsko, Itálie; 93 min
Cabo Negro (Cabo Negro)Abdellah Taïa; Francie, Maroko; 76 min
Cizinec (Ju wai ren)Zhengfan Yang; USA, Čína, Nizozemsko, Norsko, Francie; 113 min
Druhá šance (Second Chance)Subhadra Mahajan; Indie; 104 min
Chlorofyl (Clorofilla)Ivana Gloria; Itálie; 75 min
Když přišla noc (Vino la noche)Paolo Tizón; Peru, Španělsko, Mexiko; 95 min
Lapilli (Lapilli)Paula Ďurinová; Slovenská republika, Německo; 65 min
Něco tady nesedí (Hiçbir şey yerinde değil)Burak Çevik; Turecko, Německo, Jižní Korea; 76 min
Od marca do mája (Od marca do mája)Martin Pavol Repka; Česká republika; 85 min
Trans memoria (Trans Memoria)Victoria Verseau; Švédsko, Francie; 72 min
Tropicana (Tropicana)Omer Tobi; Izrael, Kanada; 82 min

Další prezentované filmy, mimo jiné i ty reflektující umělecký odkaz Franze Kafky najdete na stránkách festivalu.

Soutěže a ceny na filmovém festivalu

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary patří mezi nespecializované festivaly se soutěží celovečerních filmů. Největším tahákem je pochopitelně Hlavní soutěž festivalu, v rámci které se uděluje:

Před dvěma lety byla poprvé představena soutěž Proxima, která nahradila soutěž Na východ od Západu. Proxima se zaměřuje na autory čekající na objevení i renomované filmaře hledající nové definice své tvorby. Na vítěze čeká:

Kromě těchto ocenění se v Karlových Varech každoročně udělují:

Kinosály MFF Karlovy Vary: Přehled, mapa a kapacita diváků 

Ve kterých kinosálech se snímky promítají? Základnu festivalu tvoří hotel Thermal, kde se nachází hned šest sálů včetně toho největšího pro 1 131 diváků. Ve stejné budově najdete i nejmenší sál celého festivalu. Ten pojme pouhých 63 diváků. Kromě hotelu Thermal se festivalové kinosály nacházejí na dalších šesti místech, například v Grandhotelu Pupp, Divadle Husovka nebo v Karlovarském městském divadle.

KinosálPočet sedadel
Velký sál (hotel Thermal)1131
Grandhotel Pupp416
Karlovarské městské divadlo296
Kongresový sál (hotel Thermal)264
Malý sál (hotel Thermal)243
Kino Čas218
Lázně III198
Kino Drahomíra123
Divadlo Husovka96
Kinosál A (hotel Thermal)70
Kinosál B (hotel Thermal)70
Kinosál C (hotel Thermal)63

Mapa: Kde leží kina?

Plánujete navštěvovat projekce v různých kinosálech? Podívejte se, kde jednotlivá kina leží. I trasu mezi nejvzdálenějšími sály pěšky urazíte za zhruba půl hodiny.

Partneři 58. filmového festivalu v Karlových Varech

Festival tradičně vzniká za podpory Ministerstva kultury. Složení partnerů doznalo oproti předchozímu ročníku značných změn. Ve skupině hlavních partnerů se nově objevuje společnost Sev.en Česká energie, za kterou stojí Pavel Tykač. K partnerům se přidala investiční skupina DRFG, GeeToo Holding a ČEZ. Novinkou je také podpora společností EY či Carollinum.

Mezi hlavní mediální partnery patří například Česká televize, Český rozhlas Radiožurnál, Právo nebo Reflex. Kompletní seznam partnerů najdete na oficiálních stránkách festivalu.

Plakát KVIFF 2024

Vizuál k 58. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech tradičně připravilo Studio Najbrt. I letos vizuál pracuje s číslicí ročníku festivalu. Jako inspirace pro zobrazení čísla 58 posloužil zjednodušený půdorys hotelu Thermal. Výsledkem je abstraktní černobílý motiv jednoho čtverce a tří kruhů. Autory vizuálu jsou designér Jonatan Kuna, animátor Zdeněk Trinkewitz a art director Aleš Najbrt.

KVIFF 2024|kviff.com

Hvězdy, hosté a speciální ceny 2024

Na úvod filmového festivalu ve Varech vystoupí i britská hudební skupina Kosheen, která zahraje před hotelem Thermal. Jaké další světové hvězdy do Karlových Varů letos zavítají? Mezi hosty se objeví hvězda Pirátů z Karibiku nebo snímku Králova řeč Geoffrey Rush. Ten před dvěma lety na festivalu v Karlových Varech převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Geoffrey Rush|Profimedia

Letos usedne Geoffrey Rush na festivalu mezi odbornou porotu. Spolu s ním se v ní objeví i americká producentka Christine Vachonová, maďarský režisér, scenárista a hudební skladatel Gábor Reisz, islandský spisovatel a scenárista Sjón nebo česká herečka Eliška Křenková.

Na Karlovarský filmový festival letos přijede také představitel Aragorna z Pána Prstenů Viggo Mortensen. Kromě své nejslavnější role se Mortensen objevil v roli svérázného řidiče v oscarovém snímku Zelená kniha nebo jako otec putující se svým synem postapokalyptickou krajinou ve filmu Cesta podle stejnojmenné knižní předlohy Cormaca McCarthyho.

Viggo Mortensen|Profimedia

Mortensen na festival přiveze westernový snímek Až na konec světa. Kromě toho, že film režíroval a ztvárnil v něm hlavní roli, je Mortensen zároveň i autorem scénáře a hudby.  

Dorazí i britský herec Clive Owen, kterého mnozí pamatují pro jeho roli ve filmech jako Potomci lidí nebo Královna Alžběta: Zlatý věk.

Clive Owen|Profimedia

Další hvězdou bude rodák z Barcelony Daniel Brühl, který se blýskl v roli legendárního závodníka Niki Laudy ve snímku Rivalové. Brühl patřil také k hvězdám filmů jako Kapitán Amerika: Občanská válka, Na západní frontě klid nebo Kingsman: První mise. Umělec se španělsko-německými kořeny ve Varech převezme Křišťálový glóbus a uvede svůj režisérský debut Soused z roku 2021.

Daniel Brühl|Profimedia

Letošník KVIFF navštíví také oscarový režisér Steven Soderbergh, mezi jehož díla patří drogové drama Traffic – Nadvláda gangů. Soderbergh na festivalu uvede své snímky Kafka a Mr. Kneff v rámci kafkovské sekce.

Steven Soderbergh|Profimedia

Na karlovarský filmový festival přijede také ukrajinský filmař Oleh Sencov, který je zároveň i občanský aktivista a bývalý vězeň Kremlu. V současné době je Sencov poručíkem ukrajinské armády a jako takový se účastní i bojů na frontě.

Organizátoři již oznámili, kdo v roce 2024 získá Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii. Ocenění na slavnostním zakončení 58. ročníku festivalu převezme herec Ivan Trojan. Při příležitosti Trojanova ocenění bude v Karlových Varech uveden film Karamazovi. Festival vzdá poctu také Francine Maislerové, slavné castingové režisérce. Jde o pokračování nové tradice, při níž organizátoři oceňují významné osobnosti filmového průmyslu. Cílem ocenění je přinést větší pozornost k méně viditelným, ale důležitým filmovým profesím.

KVIFF 2024: Program, hosté, termín zahájení, ceny a kina

Největší skandály a trapasy KVIFFu – facky a divoká líbačka! • Videohub

Historie MFF Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se pyšní mnoha přízvisky. Jedná se o největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě. Spolu se slavnými festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu je KVIFF zařazen do kategorie A, tedy do skupiny nespecializovaných festivalů se soutěží celovečerních hraných filmů.

Historie festivalu sahá až do roku 1946, kdy se ještě v Mariánských Lázních uskutečnil první ročník. O rok později již festival hostily Karlovy Vary, kde se tato filmová slavnost koná dodnes. Mezi lety 1959 až 1993 se karlovarský festival na základě rozhodnutí Československa a Sovětského svazu ob rok střídal s tím moskevským. Od roku 1994, kdy se organizace festivalu ujal tým v čele s hercem Jiřím Bartoškou a filmovou publicistkou Evou Zaoralovou, se opět koná každoročně.

Karlovarská dolcevita. Co dělat v Karlových Varech, když nejste v kinosále

RELATED ARTICLES