Budoucnost bitcoinu je podle největších zastánců kryptoměny optimistická. Příčinou je podle nich i takzvané půlení (halving), ke kterému dojde v dubnu roku 2024. V historii fungování kryptoměny platí, že tato událost dosud vždy odstartovala prudký růst ceny bitcoinu i ostatních virtuálních měn.
Halving (půlení) bitcoinu: co znamená a kdy nastane
Kryptoměna bitcoin, která funguje patnáct let, je naprogramována tak, že počet digitálních mincí je předem omezen a zastropován na 21 milionů.
Ty se do oběhu uvolňují postupně, přičemž tempo přírůstku nových bitcoinů postupně klesá. Každé čtyři roky se snižuje na polovinu počet denně vygenerovaných virtuálních mincí. Před dubnem 2024 (přesný termín půlení odpočítáván zde) byl stanoven na 900 bitcoinů denně, po halvingu na 450.
Nač si dát pozor při investicích do kryptoměn:
Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách • Videohub
Roční inflace počtu digitálních mincí se tak snižuje z 1,7 procenta na 0,8 procenta. Z celkového zamýšleného množství bitcoinů ve výši 21 milionů jich bylo vygenerováno už více než 19 milionů. Klíčovým kontextem celé události jménem půlení je tak narůstající vzácnost průkopnické kryptoměny.
Alespoň tedy v očích méně znalých investorů. Halving neznamená, že celková nabídka bitcoinů klesne na polovinu. Znamená, že jich na trh půjde méně. Dosud to ale vždy stačilo k opětovnému nastartování zájmu o bitcoin.
Halving a kurz bitcoinu: predikce 2024 a 2025
Událost je mezi držiteli bitcoinu značně očekávaná s ohledem na možný nárůst hodnoty kryptoměny. Zhodnocení kurzu bitcoinu je po každém půlení o něco méně explozivní než při těch minulých. Optimisté ale věří, že by bitcoin mohl překonat své dosavadní historické maximum (necelých 70 tisíc dolarů z roku 2021) a dosáhnout hranice stovky tisíc dolarů za jednu virtuální minci, případně ji i výrazněji překonat.
Ve světě virtuálních měn se ale málokdy vyplatí věštit přesnou cenu kvůli obrovské dynamičnosti odvětví. Jisté však je, že se přední firmy z oboru připravují na nový růstový cyklus.
„Naše projekce počítá s cenovým vrcholem v roce 2025. K tomu bych doplnil několik aspektů. Zaprvé: ano, jsou to jenom projekce. S jistotou nikdo neví, že se tak věci vyvinou. Určitě bych nechtěl vypadat jako kazatel, který hlásá, že se něco stoprocentně stane. Dosud se nicméně bitcoin vždy pohyboval v cyklech,“ popsal v rozhovoru pro E15 Matěj Žák, šéf výrobce hardwarových peněženek Trezor.
Kdyby opravdu došlo k masivnímu nárůstu ceny bitcoinu, nejspíš by vzrostl i kurz ostatních kryptoměn, jejichž cena těsně koreluje s kurzem bitcoinu.
Cena bitcoinu po minulých půleních
Zastánci kryptoměn odvozují svůj optimismus z předchozích událostí, kdy došlo k halvingu. Po něm dosud vždy následoval prudký růst hodnoty bitcoinu a dosažení nových maxim. Zatím tak platilo, že s každým novým čtyřletým cyklem přišlo i překonání cenových rekordů. A to dost výrazné.
„Trh ale dospívá. S tím souvisí i nižší očekávaný multiplikační efekt čili že skok z medvědího do býčího trhu už nebývá tak výrazný jako kdysi. Ta dlouhodobá růstová křivka bitcoinu a byznysu kolem něj se jakoby zarovnává. Stále ale jde nahoru. Samozřejmě teprve budoucnost ukáže, zda tomu tak bude i nadále,“ dodal Žák.
Cena bitcoinu v kontextu půlení (datum halvingu vyznačeno modře):
#BTC is very well-positioned for mid- to long-term upside
It would be a shame to miss out on the exponential post $BTC Halving gains#Crypto #Bitcoin pic.twitter.com/FE1j3nCTmN
— Rekt Capital (@rektcapital) April 9, 2023
Halving bitcoinu a vliv na těžaře kryptoměn
Půlení ale představuje i specifickou výzvu pro všechny, kteří se snaží vydělávat dolováním této virtuální měny. Snížení počtu bitcoinů, na něž si mohou těžaři přijít, mimo jiné znamená, že mining se už teoreticky nemusí vyplácet tolik jako dříve.
Samozřejmě za předpokladu, že hodnota bitcoinu skokově nevzroste ihned na jaře 2024. Například po halvingu v roce 2016 se však parabolický růst ceny bitcoinu dostavil až zhruba rok a půl po samotné události. Nelze vyloučit ani krátkodobý cenový pokles.
Datum halvingu | Cena bitcoinu v den halvingu | Cena bitcoinu rok po halvingu |
---|---|---|
28. listopadu 2012 | 12,35 USD | 1 100 USD |
9. července 2016 | 657,63 USD | 2 570,88 USD |
11. května 2020 | 8 558,18 USD | 57 546,62 USD |
Z praktického fungování těžby se toho však tolik nemění. Každých deset minut má nárok na odměnu majitel toho počítačového hardwaru, kterému se podařilo jako prvnímu vyřešit primitivní výpočetní úlohu.
Aktivita těžařů udržuje bitcoinovou síť v chodu a bezpečnou vůči kyberútokům. Výše odměny se však v květnu 2020 snížila z 12,5 bitcoinu na 6,25. Další snížení na polovinu nastane už za několik měsíců.
Datum halvingu | Snížení odměny za nalezený blok |
---|---|
28. listopadu 2012 | 50 BTC → 25 BTC |
9. července 2016 | 25 BTC → 12.5 BTC |
11. května 2020 | 12.5 BTC → 6.25 BTC |
Kolem května 2024 | 6.25 BTC → 3.125 BTC |
Pokud by se většímu množství minerů už jejich činnost nevyplatila a skončili by, negativně by to dopadlo i na zabezpečení bitcoinu. Roztočila by se tak spirála nedůvěry vůči nejrozšířenější virtuální měně, což by jen posilovalo případný cenový pokles. To je však černý scénář, v praxi navíc jen dočasného charakteru.
Algoritmus bitcoinu každých 14 dní přizpůsobuje náročnost těžby tak, aby odpovídala měnící se situaci na trhu. Z praktického hlediska tak může majitel těžebního stroje své zařízení vypnout a počkat na automatické snížení nároků na výkon a poté opět dolovací stroje spustit.
Půlení bitcoinu a krocení optimismu: na co si dát pozor
Žádný investor do kryptoměn by obecně neměl brát bitcoin a spol. jako zaručeně výnosnou investici a podobně je tomu i v případě sázky na halving. Přestože se v komunitě držitelů kryptoměn šíří odvážné predikce vysokých zisků, namístě je i předběžná opatrnost a krocení vidiny pohádkových výdělků.
K půlení došlo v minulosti zatím jen třikrát a v investičním světě obecně platí, že minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích. Zároveň ale nikdy nedošlo k půlení v době jestřábího přístupu centrálních bank. Bitcoin a další kryptoměny vznikly v době mimořádně volné monetární politiky, která dále pomohla živit jejich růst coby rizikových aktiv v očích tradičních investorů. Ačkoliv držitelé bitcoinu profilují virtuální měnu coby digitální zlato, mezi tradičními investory má digitální mince stále pověst vysoce rizikového aktiva, kterého se v době turbulencí na trhu spekulanti ochotně zbaví.
Někteří investoři do kryptoměny, například spoluzakladatel burzy BitMex Arthur Hayes, ale věří, že drsný přístup Fedu nebude mít dlouhého trvání.
Událostí, které by v roce 2024 měly podpořit růst ceny bitcoinu, je podle optimistických investorů více. Řada z nich už počítá s tím, že americká centrální banka skončila se zvyšováním sazeb. Do roka a do dne by v rámci tohoto náhledu mohlo dokonce dojít k jejich snižování.
Dalším faktorem je, že v první polovině roku 2024 by mohly americké úřady povolit vznik prvního burzovně-obchodovaného fondu (ETF), který by držel kryptoměnu. Investovat do bitcoinu by teoreticky bylo stejně snadné, jako nakupování akcií amerických firem.
Své ETF plánuje spustit mimo jiné i největší světový správce aktiv. Právě naděje na brzké schválení bitcoinového ETF byly během podzimu hlavním důvodem pro prudký nárůst ceny bitcoinu. Jeho kurz během roku 2023 vzrostl o více než 140 procent. Jenže ani snižování sazeb ani schválení ETF nelze brát jako jistotu. Jiný vývoj událostí by mohl cenu kryptoměny poslat citelně dolů. Jedinou jistotou tedy zůstává, že po jarním půlení bude denně vznikat o něco méně bitcoinů než dosud.
Bitcoin a kryptoměny: Vše, co byste měli vědět
Svět kryptoměn může být pro některé méně zkušené investory komplikovaný. Následující články na e15.cz jsou určeny převážně novým zájemcům o investování do kryptoměn. Najdete v nich konkrétní postupy, rady a informace týkající se i těch nejzákladnějších aspektů investování.